Nowy MILMAG 02/2017 już dostępny on-line »

MILMAG - The Military Magazine

Hybrydowa amunicja FightLite

Przedsiębiorstwo FightLite Industries stanowiące część ARES Defense Systems Inc. przedstawiło nową amunicję 5,56 mm x 45. Wyróżnia ją polimerowa łuska z mosiężnym dnem.

Nowa, lżejsza amunicja 5,56 mm x 45 ma znaleźć zastosowanie w wojsku, gdzie przenoszone zataśmowane naboje stanowią znaczący procent masy ekwipunku żołnierzy

Amunicja w łusce z tworzywa sztucznego jest rozwijana już od kilku lat przez przez różnych producentów, do tej pory bez wielkich sukcesów. W razie powodzenia projektu FightLite strzelcy mogą liczyć na naboje o 30% lżejsze od tradycyjnych w łusce mosiężnej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku broni wsparcia zasilanej z taśmy, gdzie amunicja stanowi istotny procent masy przenoszonego zestawu.

Kolejną przewagą amunicji hybrydowej jest mniejsza cena produkcji i znacznie uproszczony proces wytwarzania w stosunku do nabojów w łuskach mosiężnych. Jednak jej opracowanie nie jest prostym procesem. Problemy z jakimi borykają się twórcy to m.in. wrażliwość na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, niska odporność na ekstremalne temperatury i warunki pogodowe. Producenci zainteresowani są przede wszystkim uzyskaniem kontraktu dla amerykańskich sił zbrojnych. FightLite nie informuje, czy po zakończeniu prac produkt będzie również dostępny na rynku cywilnym.

Ujawniony wraz z amunicją 5,56-mm karabinek maszynowy FightLite MCR, oparty na rozwiązaniach modelu ARES-16 AMG-2 (Assault Machine Gun), który został wybrany do testów w ramach programu US Army Soldier Enhancement Program / Zdjęcia: FightLite Industries

Przedsiębiorstwo nie zajmuje się jedynie rozwojem hybrydowej amunicji, niedawno została ujawniona nowa wersja flagowego produktu, czyli karabinka maszynowego ARES-16 AMG-2 nazwana MCR (Mission Configurable Rifle). To oparta na AR-15 konstrukcja, która w założeniach ma być konkurencją dla FN Minimi/M249.

Podstawowy model oferowany jest na rynku od blisko dekady. MCR jest lżejszy od poprzednika (masa spadła do poniżej 4 kg), wprowadzono też do niej szereg modyfikacji, m.in. zwiększających żywotność. Karabinek maszynowy może być zasilany z rozsypnej taśmy nabojowej M27 lub magazynków standardu AR-15/M16. Do MCR można też używać typowych komór zamkowych AR-15/M16.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ