Magazyn MILMAG 01/2017 dostępny on-line »

MILMAG - The Military Magazine

Debiutuje Tavor 7 AR

Izraelski producent broni strzeleckiej Israel Weapon Industries (IWI) wprowadził do oferty karabin samopowtarzalny w układzie bezkolbowym Tavor 7 AR. Konstrukcja zadebiutowała na targach Defense & Security Thailand 2017, które rozpoczęły się 6 listopada w Bangkoku. Europejską premierę Tavor 7 AR będzie miał w Paryżu na wystawie Milipol. Sprzedaż karabinu rozpocznie się w I kwartale 2018, podobnie jak nowego pistoletu samopowtarzalnego IWI Masada(Debiut pistoletu IWI Masada, 2017-11-03).

Broń będzie sprzedawana z polimerowym płaszczem w kolorze czarnym, szarym (Sniper Gray), oliwkowym (OD Green) i ziemnym (Flat Dark Earth).

Tavor 7 AR to kolejny członek rodziny konstrukcji bezkolbowych występujących pod zbiorczą nazwą Tavor. Należą do niej karabinki automatyczne i pistolety maszynowe TAR-21 i X95, jak też ich odmiany samopowtarzalne na rynek cywilny. Jest to pierwszy model zasilany nabojem 7,62 mm x 51 NATO. Co ciekawe, zanim zapowiedziano odmianę wojskową, wcześniej poinformowano o wersji cywilnej – Tavor 7(Nowy Tavor 7, 2017-06-30).

Karabin wyposażono w kutą na zimno, samonośną lufę pokrytą warstwą chromu dla zwiększenia żywotności i ułatwienia czyszczenia broni. Karabin oferowany jest z wymiennymi lufami długości 17- i 20 cali (431 i 508 mm). Długość całkowita Tavora 7 AR w tej pierwszej odmianie to 723 mm, masa bez magazynka - 4,1 kg.

Gniazdo magazynka dopasowano do magazynków standardu LR/SR-25. Na rynek cywilny karabin będzie dostarczany z jednym 20-nabojowym magazynkiem Magpul PMAG. /Zdjęcia: IWI

Tavor 7 AR działa w oparciu o wykorzystanie energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie, odprowadzanych na tłok o krótkim ruchu. Broń wyposażono w czteropołożeniowy regulator gazowy, pozwalający całkowicie odciąć dopływ gazów (było to wymogiem jednostek specjalnych), dostosowujący karabin do strzelania z tłumikiem dźwięku oraz dwie nastawy do strzelania przy niskim i wysokim poziomie zanieczyszczeń.

Do wykonania płaszcza broni użyto wysoko wytrzymałego polimeru. Nowy izraelski bezkolbowiec zaprojektowano dla strzelców prawo- jak i leworęcznych. Rękojeść napinacza może zostać przełożona z prawej na lewą stronę. Przycisk zatrzasku zwolnienia magazynka i bezpiecznik zostały umieszczone symetrycznie po obu stronach komory spustowej.

Zatrzask zwalniający suwadło z tylnego położenia umieszczono centralnie za gniazdem magazynka, identycznie jak w karabinku X95. Użytkownik może samodzielnie i bez użycia narzędzi zmienić kierunek wyrzucania łusek. Zasłonięcie wybranego okna wyrzutowego odbywa się poprzez przesunięcie odbijacza.

Chwyt pistoletowy jest osobnym modułem, odbiorca będzie miał możliwość wyboru między dwoma wersjami: z klasyczną osłoną spustu lub powiększoną odmianą chroniącą wszystkie palce. Tavor 7 AR ma długi, grzbietowy odcinek uniwersalnej szyny montażowej Picatinny. Wkomponowano w nią składanie przyrządy mechaniczne.Łoże karabinu wyposażono w dwie pary otworów montażowych standardu Magpul M-Lok umieszczonych po bokach, oraz krótszy odcinek szyny Picatinny w części dolnej, ukryty pod maskownicą z tworzywa sztucznego.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ