Magazyn MILMAG 01/2017 dostępny on-line »

MILMAG - The Military Magazine

Ukraińskie Gogle Trevix

Do Ministerstwa Obrony Ukrainy dotarła pierwsza partia 10 tys. gogli balistcznych Trevix dostarczona przez przedsiębiorstwo UaRms. To połowa zamówienia na 20 tys. osłon wzroku złożonego w lipcu 2017. Wcześniej gogle balistyczne dla sił zbrojnych Ukrainy sprowadzano z Niemiec, Francji, USA i Chin.

Trevix to gogle balistyczne chroniące oczy żołnierza. Składają się z dwóch zasadniczych elementów: oprawki i trzech wymiennych soczewek (przezroczystej, żółtej i przyciemnianej). W komplecie jest ponadto miękki pokrowiec, ściereczka do czyszczenia szkieł i futerał. Cena gogli Trevix na rynku ukraińskim wynosi 1400 hrywien (192 zł, z wysyłką wzrasta do 226 zł). Oprawkę wykonano z elastycznego tworzywa, łatwo i szczelnie układającego się na twarzy. Wbudowany w szkielet oprawy system kanałów wentylacyjnych pomaga w ograniczeniu osadzania pary wodnej na szkłach, jednocześnie nie wpływając negatywnie na poziom ochrony oczu żołnierza przed pyłem i piaskiem.

Spółka UaRms mająca doświadczenie w produkcji indywidualnych osłon balistycznych podjęło się kompletnej produkcji na bazie swojego parku maszynowego w oparciu o własne rozwiązania. Pierwsza transza dostarczonych osłon przeszła pomyślnie wszelkie próby odbiorcze ze strony wojskowego odbiorcy

Soczewki są z 3-mm płyt poliwęglanowych odpornych m.in. na złamania i odkształcenia mechaniczne. Nie zniekształcają obrazu widzenia i zabezpieczają wzrok przed promieniowaniem ultrafioletowym typu A i B. Komplet szkieł składa się z trzech łatwo wymiennych soczewek: przezroczystych (służących do ochrony oczu w normalnych warunkach oświetlenia), żółtych (używanych podczas zamglenia i w razie konieczności podwyższenia kontrastu widzenia) i przyciemnianych (chroniących przed jaskrawym światłem słonecznym).

Szkła pokrywane są specjalną powłoką ograniczającą osiadanie pary wodnej na ich powierzchni. Nakładanie powłoki, jako jedyna operacja w całym procesie produkcyjnym gogli Trevix, odbywa się w Wielkiej Brytanii /Zdjęcia: UaRms

Odporność balistyczna soczewek została sprawdzona w niemieckim laboratorium balistycznym Beschussamt w bawarskim Mellrichstadt. Uzyskany w trakcie badań współczynnik V50 zgodnie z warunkami normy STANAG 2920 dla badanych szkieł przyjęto na poziomie równym 250 m/s, pomimo, że w trakcie testowych strzelań uzyskano wyniki na bezpiecznym poziomie 265,5-280,2 m/s.

Niski profil gogli ułatwia współpracę z hełmami TOR/TOR-D (w tym z wersją z czołową nakładką balistyczną, wzorowaną na modelu SLAAP Plate oferowaną przez amerykańskie przedsiębiorstwo Velocity Systems do hełmów typu FAST) i modelem TOR-BT dla czołgistów. Można ich bezproblemowo używać także z najnowszym kaskiem ochronnym UaRms, wykonanym z kompozytu hybrydowego poliamidowo-poliuretanowego. Geometria gogli nie przeszkadza w korzystaniu z urządzeń optoelektronicznych. Co ciekawe, soczewki ukraińskiego modelu są wymienne z amerykańskimi ESS.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ