Magazyn MILMAG 01/2017 dostępny on-line »

MILMAG - The Military Magazine

Najtańszy z linii M&P-10

Smith & Wesson ogłosił na początku listopada wprowadzenie do oferty samopowtarzalnego karabinu M&P-10 Sport Optics Ready. To rozszerzenie linii Military & Police 10 do amunicji 7,62 mm x 51/.308 Winchester, która zadebiutowała na rynku w 2013. Najnowszy model jest przy okazji najtańszym członkiem tej rodziny. Sugerowana w Stanach Zjednoczonych cena karabinu z jednym 20-nabojowym magazynkiem Magpul PMAG 20 LR/SR, wynosi 1050 USD (3,8 tys. zł). Broń obejmuje dożywotnia gwarancja producenta.

Smith & Wesson wprowadza na rynek najprostszą i najtańszą odmianę modelu M&P-10 nazwaną Sport Optics Ready. Karabin kompletowany jest z 6-pozycyjną kolbą teleskopową, polimerowym łożem o okrągłym przekroju i chwytem pistoletowym typu A2

Karabin M&P-10 Sport Optics Ready sprzedawany jest 406-mm (16-calową) lufą wykonaną ze stali 4140 z gwintem pięciobruzdowym o skoku 254 mm (10 cali). Lufy wykańczane są metodą azotowania i kompletowane z tłumikiem płomienia typu A2. Broń jest dostosowana do strzelców prawo- i leworęcznych – bezpiecznik, przycisk zatrzasku magazynka oraz dźwignia zatrzasku zwalniającego zespół ruchomy ulokowano po obu stronach komory spustowej.

M&P-10 Sport Optics Ready mierzy z kolbą wsuniętą 863 mm. Masa broni bez magazynka to 3,63 kg. Karabin jest w pełni dostosowany do strzelców prawo- i leworęcznych: bezpiecznik, przycisk zwalniania magazynka i dźwignia zatrzasku suwadła ulokowane są po obu stronach komory spustowej /Zdjęcia: S&W Corp.

Broń działa w oparciu o zasadę wykorzystania energii części gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie, które następnie trafiają za pomocą długiej, cienkiej rurki do wnętrza suwadła-tłoka. M&P-10 Sport Optics Ready charakteryzuje się otworem gazowym w położeniu pośrednim (mid-length).

Na grzbiecie komory zamkowej znajduje się dłuższy odcinek uniwersalnej szyny montażowej Picatinny/MIL-STD-1913, kolejny bardzo krótki fragment umieszczono na komorze gazowej, służy do montażu podstawy muszki. Łoże wykonano z tworzywa sztucznego, jest dwuczęściowe, symetryczne i podobne do występującego w karabinkach M4. W karabinie M&P-10 Sport Optics Ready zastosowano jedną z najprostszych 6-położeniowych kolb teleskopowych, także ideowo pochodzących z karabinka wojskowego.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ