Nowy MILMAG 02/2017 już dostępny on-line »

MILMAG - The Military Magazine

Beretta PMX-D7

Przedstawiciele włoskiej Beretty poinformowali MILMAG podczas tureckich targów IDEF, że przedsiębiorstwo zamierza ujawnić na DSEI we wrześniu nowy pistolet maszynowy do amunicji 9 mm x 19. Ma mieć klasyczną konstrukcję, z gniazdem magazynka ulokowanym przed chwytem pistoletowym. Broń roboczo nazwana PMX-D7 (D7 to nawiązanie do obecnego dowódcy Carabinieri, generała Tullio Del Sette; Sette oznacza siedem) powstała na zlecenie Korpusu Karabinierów i ma zastąpić w służbie model Beretta M12S/S-2 opracowany w latach 1950.  

Pierwsze, kiepskiej jakości zdjęcia pistoletu maszynowego Beretta PMX-D7 testowanego przez przedstawicieli Korpusu Karabinierów (Carabinieri) w styczniu 2017. Broń ma zostać ujawniona we wrześniu na targach DSEI w Londynie. Docelowo ma zastąpić używane przez funkcjonariuszy pistolety maszynowe Beretta M12S/S-2 / Zdjęcia: Jollyroger, App Puntato

Co ciekawe, PMX-D7 nie jest opracowana przez włoskie przedsiębiorstwo samodzielnie, ale przy współpracy z szwajcarskim B&T. Konstrukcja powstaje na bazie modelu P26, ujawnionego w 2015. Jednym z warunkiem karabinierów było, aby nowy pistolet maszynowy pod względem obsługowym był jak najbardziej podobny do obecnie wykorzystywanego M12S/S-2. Do przyśpieszenia prac nad nową konstrukcją przyczyniły się pilne zakupy przez włoską policję niemieckich pistoletów maszynowych H&K UMP9.

PMX-D7 jest 9-mm pistoletem maszynowym z polimerową komorą zamkową i komorą spustową (nie jest ona identyczna z B&T P26), wyposażonym w kolbę składaną na prawą stronę. Na gnieździe magazynka znajduje się zaczep utrzymujący ją w pozycji złożonej. Broń działa w oparciu o zasadę wykorzystania energii zamka swobodnego, strzela z zamkniętego zamka. PMX-D7 zasilany jest z polimerowych, przezroczystych magazynków 15-, 20-, 25- i 30-nabojowych.

Nowa włoska konstrukcja bazuje na rozwiązaniach szwajcarskiego B&T P26, do czego przedstawiciele Beretty się przyznają / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Dwustronne skrzydełko przełącznika rodzaju ognia połączonego z bezpiecznikiem jest wygodnie obsługiwany kciukiem dłoni na spuście. Tak samo przycisk zatrzasku magazynka umieszczony został po obu stronach komory spustowej, przed osłoną spustu. Można go bez problemów obsługiwać palcem wskazującym dłoni na chwycie.

Rękojeść napinania może być przestawiona z lewej na prawą stronę, w zależności od preferencji strzelca. Łuski wyrzucane są tylko na prawą stronę. W komorze zamkowej z lewej strony wycięto wąskie okno w którym porusza się napinacz.  Z lewej strony nad gniazdem magazynka umieszczono zatrzask zamka, zatrzymujący go w tylnym położeniu.

Nieoficjalny film nakręcony przez Karabinierów podczas pierwszych testów pistoletu maszynowego PMX-D7 / Film: App Puntato

Na grzbiecie komory zamkowej znajduje się integralny odcinek uniwersalnej szyny montażowej, jak też dwa boczne punkty montażowe, przystosowane do przykręcenia do nich krótszych odcinków szyn. W przedniej części komory spustowej, także znajduje się stały odcinek szyny, do którego standardowo ma być mocowany chwyt przedni.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ