Nowy MILMAG 02/2017 już dostępny on-line »

MILMAG - The Military Magazine

Pierwsze Piranie dla Danii

General Dynamics European Land Systems (GDELS) poinformował 17 maja o przekazaniu pierwszych siedmiu z 309 zamówionych kołowych transporterów opancerzonych przedstawicielom duńskiej agencji ds. zakupów i logistyki DALO (Defence Acquisition and Logistics Organization). Ceremoinia miała miejsce w zakładach MOWAG w szwajcarskim Kreuzlingen. Pojazdy zostały zamówione w grudniu 2015 w ramach umowy o wartości 600 mln USD (2,4 mld PLN), obejmującej też wsparcie eksploatacji przez cały czas użytkowania wozów.

Transportery Piranha V 8x8 wybrane dla duńskich wojsk lądowych zwyciężyły w przetargu m.in. z francuskimi Nexter VBCI i gąsienicowymi BAE Systems CV90 Armadillo / Zdjęcie: GDELS

Duńskie pojazdy będą dostarczane w sześciu odmianach, obejmujących transportery opancerzone, wozy dowodzenia, wozy ewakuacji medycznej, samobieżne moździerze, wozy zabezpieczenia technicznego i wozy zabezpieczenia technicznego.

Siedem pierwszych Piranhii w odmianie transportera opancerzonego, zostanie poddanych badaniom wojskowym, które rozpoczną się w połowie 2017. Obejmą m.in. testy w różnych warunkach klimatycznych, w tym klimacie gorącym i zimnym, trakcyjne i inne, które mają zakończyć się w grudniu bieżącego roku próbami odbiorczymi. Jeżeli wyniki badań okażą się pozytywne, dostawy seryjnych pojazdów rozpoczną się w 2018.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ