Nowy numer Magazynu MILMAG »

MILMAG - The Military MagazineKonkurencyjny RRA RRAGE - MILMAG - The Military Magazine

Konkurencyjny RRA RRAGE

Rock River Arms, przedsiębiortwo z USA trudniące się wytwarzaniem broni strzeleckiej i akcesoriów, poszerza rodzinę karabinków samopowtarzalnych LAR-15 o kolejny model. Tym razem jest to lekki LAR-15 RRAGE do amunicji 5,56 mm x 45/.223 Remington w stosunkowo niskiej cenie 760 USD (2,8 tys.  zł) i masie 2,6 kg (Premiera AR-15 z Radomia, 2018-06-09).

Manipulatory karabinka umieszczono jednostronnie, czego można było się spodziewać po modelu w konkurencyjnej cenie. /Zdjęcie: RRA

Rock River Arms RRAGE oparto o komory zamkową i spustową wykonane z aluminium stopu 6061 wykończone metodą anodowania. Projektanci zdecydowali się na użycie autorskiego projektu komory zamkowej pozbawionego dosyłacza, ukształtowanego w sposób dający iluzję tworzenia przez komorę i łoże jednej całości. Aluminiowe łoże wyposażono w otwory standardu Magpul M-Lok na powierzchniach bocznych i dolnej. Na grzbiecie umieszczono odcinek szyny MIL-STD-M1913 (Picatinny) - przedłużający ten znajdujący się na komorze zamkowej (Ruger AR-556 MPR, 2017-10-08).

Karabinki RRAGE kompletowane są z 16-calowymi (406-mm) lufami o chromowanym przewodzie i skoku bruzd długości 229 mm (9 cali), zakończonymi urządzeniem wylotowym typu A2.  Broń działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie umieszczony w pozycji carbine (tak jak m.in. w wojskowych karabinkach M4A1). Gazy doprowadzane są do wnętrza suwadła/tłoka za pomocą tradycyjnej dla tej konstrukcji strzeleckiej cienkiej rurki gazowej umieszczonej nad lufą (Superlekki MoA Enyo, 2018-01-02).

W komorze spustowej znalazł się mechanizm spustowo-uderzeniowy autorstwa Rock River Arms o pojedynczym oporze. Chwyt pistoletowy i sześciopozycyjna kolba, podobnie jak urządzenie wylotowe, inspirowane są wojskową odmianą AR-15.  Długość całkowita karabinka LAR-15 RRAGE z kolbą maksymalnie rozsuniętą to 914 mm.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ