MILMAG 3/2019 »

MILMAG - The Military MagazineKolejne Raki dla WP - MILMAG - The Military Magazine

Kolejne Raki dla WP

24 sierpnia transport elementów IV Kompanijnego Modułu Ogniowego (KMO) M120K Rak opuścił Hutę Stalową Wolę. Wyposażenie trafi do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza (21. BSP). Wojsko otrzyma 8 kołowych 120-mm moździerzy automatycznych M120 Rak i 4 artyleryjskie wozy dowodzenia (AWD). Dostawa jest kolejnym etapem realizacji umowy pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a konsorcjum HSW i Rosomak. Wart 968,3 mln zł kontrakt dotyczy dostawy 64 M120 Rak i 32 AWD.
 Brygada Strzelców Podhalańskich otrzyma 8 moździerzy automatycznych M120 Rak i 4 artyleryjskie wozy dowodzenia

Pierwszy KMO trafił do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu 30 czerwca 2017, natomiast drugi do 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie 23 października tego samego roku. Z kolei 22 stycznia 2018 wyruszył transport III KMO do 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. W bieżącym roku zostanie przekazany piąty KMO, natomiast w 2019 kolejne trzy, co pozwoli sfinalizować umowę. Oznacza to, że jak dotąd Wojsko Polskie odebrało połowę zakontraktowanych pojazdów bojowych i wsparcia. Dostawy odbywają się zatem zgodnie z założonym harmonogramem.

Analiza
Etatowy Kompanijny Moduł Ogniowy docelowo będzie się składać z ośmiu M120 RAK i 4 AWD na podwoziu KTO Rosomak. Dodatkowymi komponentami będą dwa artyleryjskie wozy rozpoznania (AWR) i zaplecze logistyczne, złożone z trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA), jednego artyleryjskiego wozu remontu uzbrojenia (AWRU) i wozu zabezpieczenia technicznego (WZT).

M120 Rak został zaprojektowany w Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola. Jest uzbrojony w automatycznie ładowany 120-mm moździerz posadowiony na podwoziu kołowym SMK 120, pochodzącym z KTO Rosomak. Został wyposażony w cyfrowy system kierowania ogniem, złożony z kamery termicznej i dalmierza laserowego, dzięki czemu może operować w dzień i w nocy, a także zdalnie za pomocą komend przekazywanych drogą elektroniczną do komputera i danych z bsl FlyEye / Zdjęcia: Huta Stalowa Wola

28 grudnia 2017 HSW podpisała umowę z Inspektoratem Uzbrojenia MON na kwotę kilkudziesięciu mln zł na dostawę pierwszych AWRU przeznaczonych do wsparcia diagnostyczno-naprawczego KMO. AWRU został posadowiony na podwoziu Jelcz P662.D35 6x6. Z kolei AWA oparty jest o podwozie Jelcz P.882.53 8x8 i znajduje się w fazie badań kwalifikacyjnych. AWR, zabudowany w oparciu o podwozie AMZ Żubr, otrzymał negatywną ocenę, dlatego zdecydowano się na użycie podwozia KTO Rosomak (Systemy moździerzowe dla Czech, 2018-03-16, US Army poszukuje systemów moździerzowych, 2018-08-06).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ