MILMAG 05/2020 już dostępny: ponad 160 stron do przeczytania »

MILMAG - Magazyn MilitarnyFB zmienia nazwy broni - MILMAG - Magazyn Militarny

FB zmienia nazwy broni

Militarny Magazyn MILMAG dowiedział się, że Fabryka Broni Łucznik-Radom zmieni w 2018 nazwy samopowtarzalnych konstrukcji strzeleckich, których pierwowzorem były wojskowe karabinki rodziny Beryl. Obecnie sprzedawane są jako Radom-Sport, Mini Radom-Sport i Radom-Sport 7,62x39.

W 2018 Łucznik planuje zmienić nazwy swoich samopowtarzalnych karabinków. Producent odchodzi od miana Radom-Sport, na rzecz Beryl S, Mini Beryl S i Beryl 7,62 S / Zdjęcie: Bartosz Szymonik

Łucznik zdecydował, wraz z zapowiadanym wprowadzeniem samopowtarzalnego karabinka Grot S (Cywilny Grot już wkrótce, 2018-06-20), że Radom-Sport (odpowiednik wojskowego modelu wz. 96C Beryl) otrzyma nazwę Beryl S, Mini Radom-Sport (strzelający ogniem pojedynczym wariant wz. 96C Mini Beryl) – Mini Beryl S, Radom-Sport 7,62x39 (wz. 96C do amunicji 7,62 mm x 39) – Beryl 7,62 S (Amerykański klon Beryla, 2018-07-30; Ostatnie Beryle dla WP, 2018-07-11).

W pewnym sensie jest to powrót do pierwotnej nazwy samopowtarzalnej konstrukcji na rynek cywilny, którą Łucznik zapowiedział w 2003. Wówczas nadano jej miano Beryl IPSC i pierwsze egzemplarze miały takie bicie na komorze zamkowej. Był to nieco zmieniony wariant wojskowego karabinka wz. 96A Beryl z kilkoma modyfikacjami. Obejmowały wydłużoną kolbę składaną na bok, składaną podstawę muszki, uniwersalna szyna montażowa zamocowana w miejscu celownika, w której tylnej części umieszczono celownik przerzutowy z szczerbiną i przeziernikiem.

Pierwszy samopowtarzalny karabinek Radom-Sport (Beryl IPSC) pokazany na MSPO w 2004 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Broń trafiła na rynek w 2004 jako Radom-Sport, ale - pomijając pierwszę serię - dla zmniejszenia ceny karabinki miały wyposażenie identyczne z wojskowymi wz. 96A i wz. 96B. Zrezygnowano z wydłużonej kolby, składanej muszki, jak też szyny celowniczej zamocowanej w miejscu celownika. Karabinek kompletowano ze standardową kolbą Beryla, ale dodawano wspornik z uniwersalną szyną montażową. Nabywca mógł wybrać, czy chce broń z łożem standardowym lub zintegrowanym z chwytem, jak w modelu wz. 96B.

Od 2009 Radom-Sport przekształcono w odpowiednik karabinka wz. 96C. Model ten kompletowano z wysuwaną stopką kolby, powiększonymi przełącznikami, zespołem szyn w miejscu łoża oraz nieco odmiennym wspornikiem z uniwersalną szyną montażową. Także w 2009 na rynek trafił samopowtarzalny karabinek Mini Radom-Sport, czyli strzelający ogniem pojedynczym odpowiednik subkarabinka wz. 96C Mini Beryl.

W 2011 pojawiła się krótka seria karabinków Radom-Sport Commando z 375-mm lufą, której produkcji później nie wznowiono. Bazowały one na karabinkach automatycznych Beryl Commando wz. 96A/B opracowanych dla 1. Pułku Specjalnego im. Komandosów (dzisiaj Jednostka Specjalna Komandosów, JWK).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ