Nowy numer Magazynu MILMAG »

MILMAG - The Military MagazineMSPO 2018: Skaner MINI-Z dla SG i celników - MILMAG - The Military Magazine

MSPO 2018: Skaner MINI-Z dla SG i celników

Warszawska spółka IBCOL zaprezentowała na MSPO ręczny system skanowania rentgenowskiego Backscatter MINI-Z stworzony przez przedsiębiorstwo Rapiscan Systems/AS&E z Billerica w stanie Massachusetts. Skaner, jak dowiedział się Militarny Magazyn MILMAG, znajduje się w ofercie spółki dokładnie od tygodnia. Pomimo tygodniowej obecności na rynku prezentowany egzemplarz MINI-Z został już sprzedany. Użytkownikiem stała się jedna z polskich służb celnych, a zamawiającym jest Urząd Wojewódzki.

MINI-Z to najsilniejszy energetycznie system skanowania, który dostępny jest na światowym rynku.

MINI-Z jest lekkim i poręcznym skanerem zobrazowania wykorzystującym technologię o nazwie Z-Backscatter wykorzystywaną m.in. przez polskie służby celne w mobilnych systemach rentgenowskich ZBV. System ten w trakcie ruchu podczas równoległej jazdy bez zatrzymywania do kontroli sprawdzanego pojazdu pozwala na detekcję narkotyków, ładunków wybuchowych i innych nielegalnych substancji w przewożonym ładunku lub ukrytego w konstrukcji pojazdu.

Dzięki swoim małym wymiarom i możliwości jednostronnego skanowania, za pomocą MINI-Z możliwe jest przeskanowanie miejsc, których nie można sprawdzić przy użyciu innych rozwiązań. Skaner pozwala na efektywne prześwietlenie elementów takich jak drzwi samochodowe, schowki, koła i opony samochodowe, bagaże, paczki, ściany, meble, łodzie, samoloty oraz wnętrza najróżniejszych pojazdów i innych środków transportu.

Skaner wyposażono w odpowiednie elementy zabezpieczające przed przypadkowym lub nieuprawnionym użyciem.

W przeciwieństwie do urządzeń mierzących gęstość, detektorów śladowych ilości oraz skanerów wysokoenergetycznych, MINI-Z jest poręcznym skanerem, który natychmiast zobrazowuje skanowane miejsca i uwidacznia ukryty ładunek.

Urządzenie wyposażono w polski interfejs graficzny. Praca skanera jest bezpieczna dla środowiska. Z MINI-Z mogą korzystać służby celne, graniczne, odpowiedzialne za ochronę obiektów cywilnych i rządowych, w  punktach kontroli na lotniskach i portach oraz ochrona VIP.

Cena skanera wprowadzonego na rynek na tydzień przed MSPO 2018 zostanie ustalona w bieżącym tygodniu.

Źródłem promieniowania rentgenowskiego w skanerze jest lampa rentgenowska o mocy 10 W i energii 120 keV. Komunikacja ze skanerem odbywa się bezprzewodowo za pomocą WiFi lub kabla typu Ethernet. Sam detektor jest niewielkim urządzeniem o wymiarach 29,2 cm x 24,9 cm x 19,3 cm, a jego masa to 5 kg.

Czas pracy skanera na jednym akumulatorze wynosi 4 godziny, a towarzyszącego mu tabletu - 6 godzin. W zestawie znajduje się zapasowe źródło zasilania. Prędkość ręcznego skanowania wynosi 15 cm/s. Oprogramowanie to MS Windows 10 IoT z systemem ASE Inspection.

System tworzy obrazy łatwe do interpretacji w czasie rzeczywistym, które są o wiele bardziej czytelne niż te otrzymywane z przestawnych systemów rentgenowskich.

Skanowanie może odbywać w czasie opadów deszczu i śniegu podczas silnego wiatru na wysokości do 3000 m w temperaturze 0°C do 45°C. Skaner można przechowywać w nieogrzewanych magazynach w temperaturach od -40°C do 60°C.

MINI-Z został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie. Urządzenie nie stanowi zagrożenia zarówno dla operatora jak i osób przebywających w jego otoczeniu. Producent potwierdza bezpieczeństwo urządzenia spełnionymi normami ANSI/HPS N43.3-2008 (American National Standards Institute/ Health Physics Society), ANSI, ICRP (International Commission on Radiological Protection), NCRP (National Committee on Radiation Protection and Measurements) i Euratom w zakresie pochłanianej rocznej dawki promieniowania. Urządzenie nie zawiera naturalnych źródeł promieniowania.

Urządzenie nie stanowi zagrożenia zarówno dla operatora jak i osób przebywających w jego otoczeniu, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty. /Zdjęcia: Dariusz Borkowski

Skaner jest zabezpieczony przed nieuprawnioną emisją promieniowania za pomocą systemu z blokadą interlock. MINI-Z jest zgodny przepisami Prawo Atomowe oraz posiada zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki (Certyfikacja DroneGun Tactical, 2018-08-03).

Kompletne urządzenie składa się z skanera MINI-Z, tabletu ze wzmocnioną obudową z system Windows 10IoT, oprogramowania ASEInspection, dwóch akumulatorów do skanera i ładowarki do nich, panelu kalibracyjnego, instrukcji obsługi (użytkownika), pasa do mocowania naramiennego i kabla Ethernet do pracy przewodowej. Wszystko to przechowywane jest w skrzyni transportowej o wymiarach 63,5 cm x 49,5 cm x 38,1 cm i masie 22,6 kg.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ