Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyGranatnik dla specnazu - MILMAG - Magazyn Militarny

Granatnik dla specnazu

12 czerwca białoruskie media poinformowały, że mińskie państwowe wielobranżowe przedsiębiorstwo handlu wewnętrznego Biełspecwniesztechnika, specjalizujące się w projektowaniu i produkcji sprzętu wojskowego, przygotowuje się do seryjnej produkcji 30-mm granatnika automatycznego. Broń ma trafić do białoruskich jednostek specjalnych.

Białoruska Biełspecwniesztechnika zaprezentowała 30-mm granatnik automatyczny (samoczynno-samopowtarzalny), którego konstrukcja bazuje na modelu Baryszewa opracowanym w ZSRR. prototypowe granatniki zostały przetestowane przez żołnierzy białoruskiego specnazu. Broń uzyskała dobrą opinię i wkrótce ma trafić do uzbrojenia

Bazą dla konstruktorów z Białorusi był 30-mm ręczny granatnik samoczynno-samopowtarzalny Baryszewa, opracowany jeszcze w ZSRR, który nigdy nie został wdrożony do produkcji seryjnej. Igor Wasiliew, szef działu konstrukcyjnego Biełspecwniesztechniki poinformował, że w porównaniu z oryginałem, w nowej konstrukcji poprawiono funkcjonalność i ergonomię.

Dzięki wykorzystaniu komponentów wykonanych z tytanu i kompozytów, masa broni została obniżona z ponad piętnastu do 8 kg. Dzięki temu nowa konstrukcja może być używana, jak klasyczna broń strzelecka, bez konieczności korzystania z dwójnogu lub podstaw trójnożnych.

Dzięki zmniejszeniu masy broni z 15,3 do 8 kg, możliwe jest prowadzenie ognia seryjnego z granatnika automatycznego z ręki. Broń ma być zasilana z 6-nabojowego magazynka pudełkowego lub 29-nabojowej taśmy amunicyjnej

Przedstawiciele Biełspecwniesztechniki potwierdzili, że prototypowe granatniki zostały przetestowane przez żołnierzy białoruskiego specnazu. Broń uzyskała dobrą opinię i wkrótce ma trafić do uzbrojenia jednostek specjalnych. Zasadniczą różnicą odróżniającą białoruską konstrukcję od radzieckiego pierwowzoru jest możliwość strzelania z nowej broni ogniem seryjnym z ręki.  Igor Wasiliew twierdzi, że odrzut nowego granatnika jest porównywalny z myśliwską strzelbą kalibru 12.

Porównanie wymiarów białoruskiego 30-mm granatnika automatycznego Biełspecwniesztechniki z rosyjskim 7,62-mm ręcznym karabinem maszynowym PKP Pieczenieg / Zdjęcia: Biełspecwniesztechnika

Granatnik strzela amunicją 30 mm x 29 o prędkości wylotowej 185 m/s, identyczną z stosowaną w granatnikach maszynowych AGS-17/AGS-30. Obejmuje to granaty odłamkowe: WOG-17A, WOG-17M (z samolikwidatorem), WOG-30 o poprawionej fragmentacji, jak też najnowszy GPD-30. Po wprowadzeniu do produkcji seryjnej broń ma być zasilana z 6-nabojowego magazynka pudełkowego lub 29-nabojowej taśmy amunicyjnej.

Białoruska modyfikacja radzieckiej konstrukcji została wyposażona w szynę montażową, pozwalającą na montaż celownika noktowizyjnego lub termowizyjnego. Oprócz tego do broni będzie można zainstalować laserowy wskaźnik celu oraz celowniki optyczne. Mińscy konstruktorzy zapewniają, że przy zastosowaniu optycznych lub optoelektronicznych przyrządów celowniczych będzie możliwe skuteczne porażenie celu pierwszym strzałem na dystansie 1200 m.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ