MILMAG na MSPO 2019 »
Ostatni wakacyjny MILMAG »

MILMAG - Magazyn MilitarnyPremiera XD(M) OSP - MILMAG - Magazyn Militarny

Premiera XD(M) OSP

Amerykański wytwórca broni strzeleckiej Springfield Armory, wytwarzający popularną rodzinę pistoletów samopowtarzalnych XD (Extreme Duty, opracowanych przez chorwackie przedsiębiorstwo HS Produkt), rozszerza ją o model XD(M) 4,5" OSP. Najnowsza odmiana broni jest fabrycznie przygotowana do współpracy z tłumikami dźwięku i miniaturowymi celownikami kolimatorowymi (Hudson H9 w Polsce, 2018-05-15).

Pistolety dostępne są w zestawie zawierającym lub pozbawionym celownika kolimatorowego typu otwartego - Vortex Venom.

Co ciekawe, pistolet dostarczany jest do odbiorcy z dwoma lufami - jedną standardową, a drugą z zewnętrznym gwintem umożliwiającym nakręcenie tłumika. Ponadto w zestawie znajdują się trzy adaptery umożliwiające montaż popularnych modeli miniaturowych celowników kolimatorowych dostępnych na rynku. Producent podaje listę pasujących urządzeń, na którą składają się Vortex Venom, Burris FastFire 2, Burris FastFire 3, Leupold DeltaPoint, Leupold DeltaPoint Pro, JPoint MERS i Trijicon RMR (Ewolucja Springfield Armory XD-S, 2018-01-15).

Trzy adaptery dostarczane z pistoletem umożliwiają zamocowanie co najmniej siedmiu modeli celowników kolimatorowych z różnych przedziałów cenowych.

Projektanci nie zapomnieli o skompletowaniu zestawu z podwyższonymi przyrządami celowniczymi, umożliwiającymi celowanie ponad tłumikiem oraz przez soczewkę celownika kolimatorowego - w razie jego awarii. Lufy pistoletu mają 135 i 114 mm, z czego ta pierwsza zakończona jest gwintem 1/2x28 TPI (Pneumatyczne repliki Springfield Armory, 2018-01-11; Springfield Armory 1911 TRP, 2018-05-08).

Osadzony na polimerowym szkielecie zamek ze stali węglowej wykończono metodą węgloazotowania ferrytowego. Długość całkowita broni z dłuższą lufą to 218 mm, a jej wysokość wynosi 140 mm (bez celownika), szerokość to 30 mm. Masa rozładowanego pistoletu bez optyki to 822 g, a z celownikiem Vortex Venom - 879 g (Skrócony Springfield Armory Saint, 2018-04-27).

/Zdjęcia i film: Springfield Armory

Podstawowy wariant zestawu obejmujący pistolet, dwa 19-nabojowe magazynki, trzy adaptery dla celowników, dwie lufy, trzy nakładki chwytu, kłódkę zabezpieczającą, wybijak do wymiany nakładek i nylonowy wycior - zamknięte w polimerowej skrzynce sprzedawany jest na rynku amerykańskim za 710 USD (2648 zł). Springfield oferuje też zestaw wzbogacony o celownik Vortex Venom z punktem celowniczym wielkości 3 MOA (minut kątowych) za 958 USD (3573 zł).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ