Nowy MILMAG D&S już online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyHełmy 3M L110 dla filipińskiej policji - MILMAG - Magazyn Militarny

Hełmy 3M L110 dla filipińskiej policji

1 października w głównej siedzibie filipińskiej policji Narodowej (PNP, Philippine National Police) w bazie Camp Crame (Quezon City), odbyła się uroczystość z udziałem głównego dyrektora PNP Oscara Albayalde, prezesa i dyrektora zarządzającego 3M Filipiny Ariela Lacsamana oraz Giny Marie Angangco - prezes Armscor Shooting Center Inc., lokalnego partnera firmy 3M w branży obronnej (PNP i BJMP szukają broni, 2018-07-01).

Hełm 3M Combat Ballistic Helmet miał swoją premierę 9 października podczas wystawy AUSA 2017 w Waszyngtonie.  /Zdjęcie: Dariusz Borkowski

Naczelny dyrektor filipińskiej PNP Oscar Albayalde oraz jego zastępcy otrzymali z rąk gości pamiątkowe hełmy Combat II Ballistic Helmet L110. Ceremonię zorganizowano z okazji dostawy pierwszej partii z zakupionych 14 tysięcy tych balistycznych osłon głowy (wraz z okularami ochronnymi), dla sił policyjnych tego państwa (Kałasznikowy dla Filipin, 2017-10-20).

Hełm Combat II Ballistic Helmet L110 (seria Lima) jest stosunkowo nową konstrukcją balistyczną, której oficjalny pokaz odbył się w dniu 9 października ubiegłego roku podczas wystawy AUSA 2017 w Waszyngtonie. Osłona głowy została opracowana przez przedsiębiorstwo Ceradyne, wchodzące w skład koncernu 3M. Konstrukcja L110 chroni głowę noszącego przed pociskami małokalibrowymi wystrzelonymi z broni strzeleckiej i uderzeniami tępymi narzędziami oraz odłamkami.

Pamiątkowe hełmy zamknięte w specjalnych gablotach otrzymali szef PNP Oscar Albayalde, jak również jego zastępcy.

Czerep wykonany jest z kompozytu polietylenowego UHMWPE (Ultra-High Molecular Weight Polyethylene) o bardzo wysokim ciężarze cząsteczkowym. W produkcji wykorzystywane są bezszwowe technologie formowania balistycznego opracowane przez Ceradyne, w celu stworzenia trwałej powłoki ochronnej. Geometria hełmu, analogiczna do modelu Advanced Combat Helmet (ACH) ze specjalnie wyprofilowaną tylną krawędzią, pozwala swobodnie ruszać głową przy korzystaniu z wysokich kołnierzy ochronnych większości kamizelek (Kolejne karabiny Barrett dla Filipin, 2017-03-06).

Hełm chroni przed pełnopłaszczowym pociskiem M80 naboju karabinowego 7,62 mm x 51 NATO, o masie 9,52 g dla którego współczynnik V0 wynosi 640 m/s, a V50 jest >731 m/s. Zgodnie z warunkami normy STANAG 2920 dla testowego odłamka symulującego pocisk .22 FSP o masie 1,1 g V50 wynosi ponad 1000 m/s, Hełm może być używany z systemami łączności 3M PELTOR, osłonami oczu, słuchu i dróg oddechowych. Wyposażenie wewnętrzne oparto o D3O Trust Helmet Pad System składający się z siedmiu poduszek o grubościach 19 i 25 mm, wklejanych do wnętrza.

Ceremonia przekazania pamiątkowego hełmu odbyła się 1 października w głównej siedzibie filipińskiej policji Narodowej w Quezon City. /Zdjęcia: 3M

Osłona produkowana jest w czterech wielkościach czerepu: S, M, L i XL. Masy hełmów wyposażonych w zestaw poduszek o grubości 19 mm i podpinkę wynoszą: 1,33, 1,39, 1,50 i 1,76 kg. Czerep lakierowany jest w trzech kolorach: czarnym, zielonym i brązowym. Powłoka lakiernicza nie tworzy refleksów świetlnych. Hełm wyposażono w pojedynczy czołowy otwór do zamocowania gniazda montażowego. Z boków można przytwierdzić dwie szyny do osadzania w nich dodatkowych elementów np. oświetleniowych czy ochronnych. Cena detaliczna hełmu na rynku amerykańskim wynosi 1299 USD (4870 zł).

Analiza
W 2017 roku Amerykanie z 3M uczestniczyli w filipińskim przetargu na dostawę dla PNP 11 000 sztuk hełmów z modelem Ultra Light Weight Ballistic Bump Helmets N49 (ULW-BBH N49). Jednakże cena jaką wnieśli do przetargu wynosząca 720 mln PHP (49,752 mln zł) była za wysoka w stosunku do przewidywanej przez zamawiającego co wykluczyło 3M z dalszego postępowania. 

Tegoroczny zakup pierwszych z 14 tysięcy hełmów 3M Combat II Ballistic Helmet L110 jest zgodny z rozłożonym w czasie planem reorganizacji i modernizacji PNP mającym zakończyć się w 2030. Hełmy balistyczne produkcji 3M przekazane policji są pierwszym tego rodzaju wyposażeniem dostarczonym przez 3M na terenie Azji.

Tim Koenig, wiceprezes i dyrektor generalny działu 3M Advanced Materials oraz prezes zarządu Ceradyne Inc. w swoim oświadczeniu wydanym z okazji realizacji pierwszej dostawy hełmów dla filipińskiego użytkownika podkreślił, że przedsiębiorstwo 3M jest zaangażowane w dostarczanie najbardziej innowacyjnych rozwiązań w zakresie balistycznych osłon głowy i kontynuuje swoje wizje przesuwania granic technologicznych i produkcyjnych w celu ratowania życia ludzkiego. Zaznaczył również, że firma 3M posiada udokumentowaną historię produkcji tysięcy hełmów, które wykorzystują podobną technologię do osłon typu L110. 

W trakcie odbioru pamiątkowych hełmów szef PNP ogłosił, że wszyscy nowo przyjęci do służby policjanci będą poddawani zaawansowanym szkoleniom bojowym, jakie przechodzą kandydaci skierowani do grupy Special Action Force (SAF).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ