MILMAG 05/2020 już dostępny: ponad 160 stron do przeczytania »

MILMAG - Magazyn MilitarnyDziesięciomilimetrowy Springfield XD(M) - MILMAG - Magazyn Militarny

Dziesięciomilimetrowy Springfield XD(M)

Springfield Armory, markujące nazwą XD(M) chorwackie pistolety samopowtarzalne przedsiębiorstwa HS Produkt, wprowadziło do oferty tych konstrukcji kolejne dwa modele - tym razem do amunicji 10 mm Auto/10 mm x 25 (Premiera XD(M) OSP, 2018-10-02).

We wszystkich modelach XD(M) projektanci umieścili na grzbiecie zamka wskaźnik obecności naboju w komorze, który można skontrolować wzrokowo, a w warunkach niedostatecznego oświetlenia - poprzez dotyk.

Pistolety poza typem amunicji którą są zasilane nie różnią się zbytnio od innych członków linii XD(M). Dziesięciomilimetrowe modele XD(M) oferowane są w dwóch wariantach - z lufą długości 4,5 i 5,25 cala (114 i 133 mm). Odmiana z dłuższą lufą charakteryzuje się zamkiem z wycięciem zmniejszającym masę w przedniej części, oraz regulowaną w pionie i poziomie sportową szczerbiną. Krótszy XD(M) wyposażono w standardową stalową szczerbinkę i podobnie jak poprzednik - światłowodową muszkę. Ostatnią różnicą jest ilość 15-nabojowych magazynków z którymi broń jest dostarczana, w przypadku 4,5" w polimerowej skrzynce znajdziemy jeden zapasowy magazynek, a z 5,25" dostarczane są dwa dodatkowe źródła zasilania (Ewolucja Springfield Armory XD-S, 2018-01-15).

Pomimo wycięcia w zamku w dłuższym modelu producent nie zdecydował się na nawiercenie lufy w celu przeciwdziałania odrzutowi solnego naboju 10 mm x 25.

Zamki obu konstrukcji wykańczane są metodą węgloazotowania ferrytowego. Nie zapomniano o przednich i tylnych nacięciach na zamku, ułatwiających przeładowanie. Broń wyposażona jest w możliwość dostosowania do wielkości dłoni strzelca poprzez wymianę nakładek chwytu. W klasycznym miejscu pod lufą ulokowany został odcinek szyny akcesoryjnej umożliwiającej mocowanie latarek lub laserowych wskaźników celu. Przycisk zwolnienia magazynka w pistoletach można przełożyć na prawą lub lewą stronę szkieletu, dźwignię zwolnienia zamka umieszczono po lewej stronie. Dodatkowym zabezpieczeniem w linii XD(M) jest bezpiecznik chwytowy, uniemożliwiający ściągnięcie języka spustowego bez relatywnie poprawnego chwytu na broni (Skrócony Springfield Armory Saint, 2018-04-27).

/Zdjęcia i film: Springfield Armory

Wysokość obu modeli jest ta sama - 146 mm, podobnie jest z szerokością 30 mm. XD(M) 4,5" charakteryzuje się długością 195 mm i masą 884 g w stanie rozładowanym . XD(M) 5,25" jak sama nazwa wskazuje jest nieco dłuższy (211 mm) i cięższy (930 g). Ceni broni sugerowane przez producenta na rynku amerykańskim to odpowiednio 652 i 779 USD (2431 i 2904 zł).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ