Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyNiemcy zmodernizują litewski poligon - MILMAG - Magazyn Militarny

Niemcy zmodernizują litewski poligon

23 listopada wiceminister obrony Litwy Giedrimas Jeglinskas podpisał porozumienie z sekretarzem stanu przy ministerstwie obrony Niemiec dr Peterem Tauberem w sprawie bezzwrotnej pomocy finansowej na modernizację poligonu wojskowego Pabradė na wschodzie kraju.

Na zmodernizowanym i rozbudowanym poligonie wzrośnie jakość ćwiczeń wojskowych z udziałem międzynarodowych sił. Ostatnie takie ćwiczenia, czyli Iron Wolf 2018, miały miejsce od 4 do 19 listopada m.in. na poligonie Pabradė. /Zdjęcie: US Army

Porozumienie zakłada przekazanie stronie litewskiej kwoty pieniężnej w wysokości około 1 mln EUR (4,28 mln zł) bezzwrotnej pożyczki na modernizację i rozbudowę infrastruktury na poligonie wojskowym im. generała Silvestrasa Žukauskasa w okręgu wileńskim. Dzięki niemieckiej pomocy, budowa wielofunkcyjnej strzelnicy zostanie zakończona (L-ATV dla Litwy, 2018-11-22; G36KA4M1 dla Litwinów, 2018-11-08).

Porozumienie międzyrządowe sygnowali w Wilnie wiceminister obrony Litwy Giedrimas Jeglinskas i sekretarz stan przy ministerstwie obrony Niemiec dr Peter Tauber. / Zdjęcie: Ministerstwo obrony Litwy

W ramach powyższej kwoty ministerstwo obrony Litwy zakupi przenośne wyposażenie, w tym cele, a także technologię kontroli i oceny szkoleń ogniowych. Będzie to zestaw ruchomych celów, pozorujących siły nieprzyjaciela, przeznaczonych dla załóg czołgów i wozów bojowych. Prace na obszarze poligonu Pabradė zostaną zakończone do grudnia 2019.

Modernizacja, leżącego niedaleko granicy z Białorusią poligonu, pozwoli na prowadzenie szkoleń ogniowych zarówno przez litewskie wojska lądowe (Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgos), jak również sojusznicze wojska z NATO. Warto zauważyć, że inwestycja Niemiec związana jest z tym, że jest to państwo ramowe międzynarodowego batalionu Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (Enhanced Forward Presence, eFP) w litewskiej Rukli, gdzie stacjonują także żołnierze z Belgii, Czech, Francji, Holandii, Islandii i Norwegii. Niemcy biorą także aktualnie udział w misji NATO Baltic Air Policing w państwach bałtyckich i służą w jednostce ds. Integracji Sił NATO w Wilnie.

Analiza
Niemcy od kilku lat w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju i modernizacji litewskich sił zbrojnych. Litwa zakupiła z nadwyżek Bundeswehry 21 samobieżnych 155-mm armatohaubic PzH 2000, 26 wozów dowodzenia M577 V2 i 6 wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2 za równowartość 58,3 mln EUR (250 mln zł). Z kwoty tej aż 42,1 mln EUR (180 mln zł) zostało przeznaczone na modernizację zakupionego wyposażenia, pozostałe na samą transakcję. Dostawy mają zakończyć się w 2019.

Z kolei 22 sierpnia 2016 Litwa podpisała umowę o wartości 385,6 mln EUR (1,67 mld zł) ze spółką ARTEC na dostawę 88 transporterów opancerzonych GTK Boxer w wersji kbwp, wyposażonych w izraelskie zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Rafael Samson Mk.II. Pierwszy odebrany pojazd wziął udział w defiladzie wojskowej z okazji setnej rocznicy odrodzenia sił zbrojnych Litwy 24 listopada (Litwa odbiera kbwp Vilkas, 2018-06-21).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ