MILMAG 3/2019 »

MILMAG - The Military MagazineSisu GTP dla Łotwy oprotestowane - MILMAG - The Military Magazine

Sisu GTP dla Łotwy oprotestowane

17 grudnia łotewska agencja prasowa LETA podała, że łotewski Komitet Ministerstwa Obrony do Spraw Zakupów oficjalnie wskazał fińską spółkę Sisu Auto jako dostawcę lekkich wozów opancerzonych w układzie 4x4 dla Gwardii Narodowej. Decyzja została oprotestowana przez konkurentów.

Oferta fińskiej spółki Sisu Auto, lekki pojazd opancerzony GTP w układzie 4x4 i o modułowej konstrukcji, został wybrany w przetargu prowadzonym od 2017. Decyzja została jednak oprotestowana przez dwóch konkurentów. / Zdjęcie: Sisu Auto

Informacja ukazała się na stronie internetowej Biura Monitorowania Zamówień Publicznych, wskazując, że kontrakt o wartości prawie 200 mln EUR (863 mln zł) na około 200 lekkich wozów opancerzonych Sisu GTP. Informacja o wyborze zwycięskiej oferty ukazała się nieoficjalnie w listopadzie (Łotwa wybiera Sisu GTP, 2018-11-22).

Jak się jednak okazało decyzję organu łotewskiego resortu obrony oprotestowały dwie spółki, biorące udział w przetargu: południowoafrykański Paramount Group, oferujący pojazd Marauder LAV oraz amerykański AM General, który przystąpił do przetargu z flagowym HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle). Skargi nie złożył z kolei czwarty oferent turecki Otokar z pojazdem Cobra pierwszej generacji. Co ciekawe, pojazd jednej ze skarżących spółek, Marauder LAV miał nie być w stanie wykonać części zadań podczas testów terenowych, przeprowadzonych przez Komitet (Pojazdy 4x4 dla Łotwy, 2018-05-20).

Biuro Monitorowania Zamówień Publicznych ma czas do 20 grudnia, aby rozpatrzyć oba zażalenia, z kolei przedstawiciele Ministerstwa Obrony Łotwy nie komentują sprawy. Postępowanie na dostawy lekkich pojazdów opancerzonych prowadzone było przez komitet ministerstwa obrony do spraw zakupów od 2017. Pierwszy etap zakończono w lutym 2018. Z dwunastu ofert do następnej fazy dopuszczono cztery. Jeśli zażalenia zostaną oddalane, to po podpisaniu mowy z Finami fabrycznie nowe Sisu GTP będą zastępować ponad 20-letnie pojazdy Łotewskich Narodowych Sił Zbrojnych (Prezentacja Sisu GTP 4x4, 2018-04-23).

Nowe pojazdy mają odgrywać istotną rolę w projektach rozwoju artylerii i obrony przeciwlotniczej oraz zapewnienia transportu dla pododdziałów Gwardii Narodowej. Podstawowym wymogiem była możliwość transportu żołnierzy i ładunków, a także dostosowanie ich do roli wozów dowodzenia i łączności oraz ewakuacji medycznej (Black Hawk dla Łotwy, 2018-08-05).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ