Najnowszy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyNiemieckie czołgi i artyleria dla Węgier - MILMAG - Magazyn Militarny

Niemieckie czołgi i artyleria dla Węgier

19 grudnia w Budapeszcie Ministerstwo Obrony Węgier podpisało porozumienie z niemiecką grupą Krauss-Maffei Wegmann (KMW) w sprawie dostaw czołgów Leopard 2 i 155-mm armatohaubic  Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000). Pakiet o nieujawnionej wartości obejmie także dodatkowe wyposażenie i usługi logistyczne.

Leopard 2A7+ o zwiększonej masie całkowietej był testowany przez Bundeswehrę pod kątem operacji miejskich (UrbOp) i został wyposażony we wzmocnione, modułowe opancerzenie przodu, burt kadłuba i wieży, a także stropu wieży. Czołg otrzymał nowe zawieszenie, amunicję programowalną i zdalnie sterowany moduł uzbrojenia. Modernizacji poddano także system celowniczy i łączność. /Zdjęcie:  Krauss-Maffei Wegmann

Porozumienie zostało podpisane przez gen. bryg. Pétera Fodora, szefa głównego dyrektoriatu biura ekonomicznego Ministerstwa Obrony, a także Ralfa Ketzela, dyrektora generalnego oddziału systemów uzbrojenia w KMW i Holgera Lenza, dyrektora handlowego oddziału niemieckiej grupy (Berlin odkupi 95 Leopardów 2, 2017-04-16).

PzH 2000 została opracowana przez koncerny KLMW, MAK System Gesellschaft i Rheinmetall dla Bundeswehry jako następca M109A3G. System został wyeksportowany także do Włoch, Grecji, Holandii, Szwecji (na testy), Kataru i Chorwacji. Najnowszym użytkownikiem 21 zmodernizowanych armatohaubic została Litwa, która w ubiegłym tygodniu odebrała pierwsze egzemplarze. /Zdjęcie: Ramūno Dapkuas

Węgierski resort obrony poinformował, że przedmiotem transakcji są 44 czołgi Leopard 2 i 24 nowo wyprodukowane armatohaubice PzH 2000, nie ujawniając przy tym szczegółów na temat ich wersji czy ewentualnego pakietu modernizacyjnego. Z kolei według informacji prasowej KMW, węgierski pakiet obejmie wspomniane 44 czołgi w wersji Leopard 2A7+ dla jednostek liniowych i 24 armatohaubice PzH 2000, a także dodatkowo 12 używanych czołgów Leopard 2A4 ze zmagazynowanych nadwyżek do celów szkoleniowych (Kolejny batalion pancerny Bundeswehry, 2018-12-08).

Porozumienie podpisali Holger Lenz i Ralf Ketzel z grupy Krauss-Maffei Wegmann oraz gen. bryg. Péter Fodor, reprezentujący węgierski resort obrony. /Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Węgier

Według ministra obrony Węgier Tibora Benkö, transakcja jest kolejnym krokiem naprzód do zwiększenia interoperacyjności między siłami zbrojnymi państw europejskich, a także zapewni długoterminową kooperację węgiersko-niemiecką. Wcześniej rząd w Budapeszcie zgodził się na zakup łącznie 36 śmigłowców Airbusa, tj. 20 lekkich H145M i 16 średnich H225M Caracal, które zostaną wyposażenie w system uzbrojenia HForce, a także na stworzenie długoterminowej współpracy przemysłowej w zakresie projektów lotniczych z niemiecko-francuskim koncernem (Przemysłowe partnerstwo Airbusa i Węgier, 2018-12-19; Węgry zamawiają H225M Caracal, 2018-12-15; Węgry zamówiły H145M, 2018-07-02).

Analiza
Nowe wyposażenie ma znacząco zwiększyć możliwości i potencjał bojowy węgierskich wojsk lądowych (Magyar Szárazföldi Haderő), które mają obecnie na wyposażeniu w jednostkach liniowych 34 czołgi T-72M/M1 (a także 130 kolejnych w rezerwie). W zakresie samobieżnej artylerii, niemieckie armatohaubice będą zupełnie nową jakością, gdyż wojska lądowe operują tylko ok. 300 egzemplarzami przestarzałych 155-mm holowanych haubic M1955 (D-20).

Według nieoficjalnych informacji, zarówno czołgi, jak i armatohaubice dla Węgier będą w tzw. wariancie katarskim. Jednak w przypadku zamówionych w 2013 czołgów w liczbie 62 egzemplarzy, z uwagi na pustynny klimat tego państwa, modyfikacje objęły głównie dostosowanie pojazdu do eksploatacji w gorącym i mocno zapylonym klimacie pustynnym, w tym w zakresie układu wydechowego i klimatyzacji. W przypadku 24 katarskich armatohaubic zastosowano inercyjny system nawigacyjny SIGMA 30, wykorzystujący cyfrowy żyroskop laserowy. Pozwala on na szybkie uzyskanie precyzyjnych danych do strzelań i nie jest narażony na zakłócenia, na jakie mogą być poddane systemy nawigacji satelitarnej (Zmodernizowane PzH 2000 na Litwie, 2018-12-15; Niemcy zmodernizują litewski poligon, 2018-11-28).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ