MILMAG 3/2019 »

MILMAG - The Military MagazineWęzły teleinformatyczne dla WP - MILMAG - The Military Magazine

Węzły teleinformatyczne dla WP

21 grudnia Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej podpisał umowę o wartości 299 898 198 złotych brutto z konsorcjum spółek Teldat i Siltec na dostawę 24 węzłów teleinformatycznych (WTi) w wersji kontenerowej i 15 w wersji przenośnej wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

Węzły teleinformatyczne będą wykorzystywane w systemie teleinformatycznym Polish Mission Network 2.0 (PMN 2.0) umożliwiającym przetwarzanie informacji o klauzuli TAJNE i NATO SECRET

Umowa przewiduje ponadto wyposażenie sal laboratoryjnych Instytutu Telekomunikacji Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w dwa zestawy urządzeń szkolno-treningowych WTi. Przewidywane umową terminy dostaw zostały określone na lata 2019-2021.

WTi będą uzupełnieniem Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych Jaśmin

Procedura zakupu WTi została rozpoczęta w sierpniu 2012.  Postępowanie zostało zaś uruchomione w 2014, a IU MON jako dostawcę wskazał konsorcjum WZŁ Nr 1 wraz ze spółkami Teldat i Siltec z ofertą o wartości 202 mln zł brutto. Zostało jednak unieważnione z powodu skargi jednego z oferentów, konsorcjum KenBIT Koenig i Wspólnicy, WB Electronics i WZŁ Nr 2. Kolejny przetarg ogłoszono w czerwcu 2015 i umowa miała zostać pierwotnie podpisana do końca czerwca 2018.

Węzły teleinformatyczne (WTi) w wersji kontenerowej zostały posadawiane na pojazdach Jelcz P662D.43, dostarczonych na podstawie odrębnej umowy  / Zdjęcia: Teldat

WTi w wersji kontenerowej zostaną posadowione na pojazdach Jelcz P662D.43 z kabiną czteroosobową, przeznaczonych do zabudowy specjalnej, pozyskanych w ramach oddzielnej umowy z grudnia 2015 na łącznie 160 podwozi. Wersje przenośne wraz z osprzętem zostaną dostarczone w skrzyniach transportowych.

Opis
Węzły teleinformatyczne będą głównie wykorzystywane w systemie teleinformatycznym Polish Mission Network 2.0 (PMN 2.0) umożliwiającym przetwarzanie informacji o klauzuli TAJNE i NATO SECRET na stanowiskach dowodzenia wszystkich szczebli rozwijanych na potrzeby wojennego systemu dowodzenia oraz prowadzenia działań sojuszniczych i koalicyjnych. WTi służyć będą również do zabezpieczenia teleinformatycznego bieżących działań Wojska Polskiego w kraju i za granicą.

Zgodnie z jawnymi informacjami, zestaw WTi będzie składał się ze sprzętu teleinformatycznego, urządzeń końcowych, oprogramowania, agregatu prądotwórczego i wyposażenia dodatkowego. Zestawy muszą zapewnić skalowalność do szczebla, na jakim będą zastosowane transmisje danych, łączność dźwiękową, wymianę poczty elektronicznej i dystrybucję plików, usługę wideokonferencji oraz kontrolę dostępu użytkowników do systemu teleinformatycznego, możliwość budowy minimum jednego głównego punktu dystrybucyjnego (np. serwery, firewall, routery, urządzenia szkieletowe sieci), a także miejsce do instalacji urządzeń kryptograficznych (Polowe Kancelarie Kryptograficzne dla WP, 2018-07-08).

WTi będą uzupełnieniem Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych (ZWT) KTSAwp (Komputerowo-Telefonicznego Systemu Alarmowania wersja polowa) Jaśmin, które według obecnych planów będą modernizowane do najnowszego standardu (Modyfikacja KTSAwp Jaśmin, 2018-08-19; Umowa na licencje dla Jaśmina, 2018-07-08).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ