MILMAG 3/2019 »

MILMAG - The Military MagazineWielkokalibrowy Voere X5 - MILMAG - The Military Magazine

Wielkokalibrowy Voere X5

W 2019 austriacki producent broni myśliwskiej i snajperskiej Voere wprowadzi do oferty karabin powtarzalny X5 do amunicji 12,7 mm x 99. To kolejna konstrukcja należąca do rodziny X. Zaliczają się do niego wielokalibrowe X3 (amunicja od 6,5 mm x 47 Lapua do .408 Cheytac) i X4 (zasilany nabojami .300 Norma Magnum, .338 Lapua Magnum, .375 CheyTac i .408 CheyTac).

Wielkokalibrowy karabin powtarzalny Voere X5 należy do rodziny X. Broń ma 813-mm lufę, długość wynosi 1420 mm, masa 11,9 kg. Karabin X5 jest w pełni dostosowany do strzelców prawo- i leworęcznych. Broń oferowana jest w kolorze czarnym i ziemistym / Zdjęcie: Voere

Nowy karabin Voere X5 to powiększony wcześniejszy model, który dostosowano do silniejszej amunicji 12,7 mm x 99/.50 BMG. Podobnie jest to broń wielokalibrowa, którą po wymianie lufy, czoła zamka i magazynka da się dostosować do innych nabojów. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie wewnątrz aluminiowej komory zamkowej kilku łożysk liniowych. Ułatwiają prowadzenie zamka i zabezpieczają przed uszkodzeniem stalowym czółkiem ścian wykonanych z bardziej miękkiego stopu.

Karabin Voere X5 wyposażono w 813-mm lufę do amunicji 12,7 mm x 99. Skok bruzd wynosi 381 mm/15 cali. Lufa jest zakończona zewnętrznym gwintem do mocowania dwukomorowego wydatnego hamulca wylotowego lub tłumika dźwięku. Siła nacisku na spust jest regulowana w zakresie 0,7-1,3 kg. Osłona kabłąka spustowego jest odchylana, co umożliwia strzelanie w rękawicach. Długość X5 to 1420 mm, masa 11,9 kg. Broń oferowana jest w kolorze czarnym i ziemistym.

Voere X5 jest jedną z niewielu powtarzalnych konstrukcji strzeleckich, która została w pełni dostosowana do strzelców prawo- i leworęcznych. I to nie tylko pod względem umieszczenia manipulatorów. Dźwignia zatrzasku magazynka jest przed spustem, a bezpiecznik osadzono na trzonie zamkowym. Komora zamkowa ma dwa symetryczne okna wyrzutowe łusek, trzon zamka można zamocować z rękojeścią ustawioną w prawo lub w lewo co przekłada się też na kierunek wyrzucania łusek. Co więcej, kolba może być także składana na dowolną z wybranych stron.

Na grzbiecie komory zamkowej karabinu Voere X5 jest dłuższy odcinek uniwersalnej szyny montażowej do mocowania celownika optycznego. Trzy dalsze odcinki (na dole i po bokach) można zamocować do podlufowego wspornika. Dodatkowym wyposażeniem jest montaż do przystawki nokto- lub termowizyjnej, jak też mocowanie do taśmy antymirażowej. Chwyt pistoletowy jest standardu AR-15, wymienny z komercyjnymi modelami. Kolba X5 ma regulowaną długość, jak też zakres wysunięcia stopki i poduszki policzkowej. W dolną część wbudowana została wysuwana podpora tylna.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ