MILMAG 03/2020! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyM2A2N dla Norwegii - MILMAG - Magazyn Militarny

M2A2N dla Norwegii

8 stycznia norweska agencja logistyki wojskowej Forsvarsmateriell (znana także pod angielską nazwą NDMA, Norwegian Defence Materiel Agency) ogłosiła zwycięzcę w postępowaniu na dostawy do 1,3 tysiąca 12,7-mm wielkokalibrowych karabinów maszynowych M2 QCB z szybkowymienną lufą.

US Ordnance dostarczy w ramach siedmioletniej umowy 12,7-mm wielkokalibrowe karabiny maszynowe M2A2N dla sił zbrojnych Norwegii. Norweskie siły zbrojne chcą kupić do 1300 konstrukcji do amunicji 12,7 mm x 99 z szybkowymiennymi lufami zakończonymi urządzeniami wylotowymi (tłumikami płomienia) wraz z częściami zamiennymi, narzędziami i innym wyposażeniem / Zdjęcie: Paweł Ścibiorek

Z trzech przedstawionych ofert wybrano model M2A2N zaproponowany przez amerykańską spółkę US Ordnance z siedzibą w miejscowości McCarran w stanie Newada. Kryterium wyboru w 35% była całkowita cena broni w czasie użytkowania, w 35% czas dostaw i w 30% charakterystyki techniczne i funkcjonalne.

Ogłoszenie o rozpoczęciu postępowania pojawiło się 12 lutego 2018, w kwietniu-maju 2018 do wybranych producentów wysłano specyfikację poszukiwanego wielkokalibrowego karabinu maszynowego. Otwarcie ofert miało miejsce na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku. Próby porównawcze broni zostały zakończone w grudniu 2018 (Norwegia szuka wkm M2 QCB, 2018-02-20).

Norweskie siły zbrojne chcą kupić do 1300 wielkokalibrowych karabinów maszynowych (pierwsze zamówienie ma objąć 1100 konstrukcji) z szybkowymiennymi lufami zakończonymi urządzeniami wylotowymi (tłumikami płomienia) wraz z częściami zamiennymi, narzędziami i innym wyposażeniem w ramach siedmioletniej umowy ramowej. Nowe konstrukcje zastąpią modele Browning M2 QCB.

Broń ma być zasilana amunicją 12,7 mm x 99 produkcji Nammo w standardowej taśmie rozsypnej NATO, i być dostosowana do mocowania na podstawach Vinghog NM152 oraz zdalnie sterowanych modułach uzbrojenia Kongsberg Protector Nordic i Sea Protector.

Przygotowywana jest także osobna siedmioletnia umowa na wsparcie przez 15 lat po zakończeniu dostaw broni, która obejmie dostawy części zamiennych, luf i innych elementów.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ