MILMAG 3/2019 »

MILMAG - The Military MagazineCzołgi T-34 z Laosu do Rosji - MILMAG - The Military Magazine

Czołgi T-34 z Laosu do Rosji

9 stycznia do rosyjskiego portu we Władywostoku dotarł transport 30 czołgów średnich T-34-85. Pojazdy zostały przekazane Rosji przez siły zbrojne Laosu. Według władz w Wientian, czołgi mają być w pełni sprawne, gdyż część z nich było na bieżąco wykorzystywała laotańska armia ludowa. Pojazdy zostały wyprodukowane w latach 1944-1957, część z nich powstała na licencji w Czechosłowacji w połowie lat 1950. Historyczne czołgi przejdą w Rosji kontrolę techniczną, część z nich zostanie też wyremontowana i pomalowana. 

Wyprodukowano ponad 80 tysięcy czołgów T-34, w wersjach z armatami 76,2 mm i 85 mm oraz innymi modyfikacjami, z których około 44,9 tys. został zniszczonych podczas konfliktów zbrojnych / Zdjęcie: Andriej Karmadanow

Transport czołgów wysłany w grudniu 2018 przebył drogą morską ponad 4500 km. T-34 zostaną przewiezione do miejscowości Naro-Fominsk w obwodzie moskiewskim. Departament Informacji i Komunikacji Masowej MO FR poinformował, że przekazane pojazdy będą wykorzystywane podczas defilad wojskowych z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja w różnych rosyjskich miastach. Posłużą także do odnowienia ekspozycji muzealnych Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego (RWIO), a także podczas kręcenia filmów historycznych o II wojnie światowej.

Czołgi wyładowano w porcie we Władywostoku, skąd następnie koleją trafią do miejscowości Naro-Fominsk w obwodzie moskiewskim / film: Ruptly

Czołgi średnie T-34/T-34-85 są użytkowane nadal przez siły zbrojne co najmniej 11 państw, w tym Bośni i Hercegowiny, Gwinei, Gwinei Bissau, Jemenu, Konga, Kuby, Korei Północnej, Mali, Namibii i Wietnamu. Ostatnim konfliktem zbrojnym, podczas którego wykorzystywano je bojowo miała być wojna domowa w Jugosławii. W 2016 podczas konfliktu w Jemenie wykorzystywano pojedyncze pojazdy. Dziś niewiele z tych historycznych czołgów pozostaje sprawnych. 

W ramach współpracy wojskowo-technicznej Laos w ostatnim czasie odebrał pierwsze partie samolotów szkolenia zaawansowanego Jak-130 i czołgów T-72B1. W lipcu 2018 odebrano z kolei wyremontowane w Rosji śmigłowce transportowe Mi-17, a w planach jest przekazanie do remontu śmigłowców Ka-32 i Mi 17W-5.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ