Letni MILMAG 5/2019 »

MILMAG - Magazyn MilitarnySHOT Show 2019: Wielofunkcyjny Surefire XVL2 - MILMAG - Magazyn Militarny

SHOT Show 2019: Wielofunkcyjny Surefire XVL2

Surefire zaprezentował na SHOT Show 2019 wielofunkcyjne urządzenie celowniczo-oświetleniowe XVL2. Wynalazek Surefire powstał na zlecenie wojsk specjalnych, a jego rozwój trwał kilka lat. Prototypy można było zobaczyć na poprzednich edycjach targów (Wielozadaniowy Surefire Stiletto, 2018-11-06).

Surefire zaprezentował w Las Vegas rozwijane od kliku lat kompaktowe urządzenie oświetleniowo celownicze XVL2.

Urządzenie przeznaczone do podwieszenia na pistoletowych szynach akcesoryjnych lub broni typu PDW (Personal Defence Weapon) - zawiera latarkę, podczerwony doświetlacz celu, laser podczerwony (850 nm) i laser w paśmie światła widzialnego w kolorze zielonym (520 nm). XVL2 jest około dwukrotnie większy od klasycznych latarek mocowanych na pistoletach (Surefire E2D Defender do EDC, 2018-09-19).

XVL2 jest przeznaczony do stosowania na pistoletach i broni typu PDW. Łączy w sobie funkcje latarki, doświetlacza celu IR oraz laserowego wskaźnika celu w paśmie widzialnym i IR.

Włączniki pozostały takie same jak w przypadku latarek serii X300. Po lewej stronie obudowy dodano przełącznik pozwalający na wybranie potrzebnej funkcji. Ponadto, na lewej ściance i dnie urządzenia znalazły się duże regulatory pozwalające na przystrzelanie modułów laserowego wskaźnika celu (Surefire M600U w sprzedaży, 2018-09-17).

Zasilanie to pojedyncza bateria CR123 zapewniająca czas pracy na poziomie 1,5h. Producent nie podaje jednak przy użyciu której z funkcji. /Zdjęcia: Celina Pawlik

Latarka generująca światło białe oferuje snop o jasności 400 lumenów (lm), moc podczerwonego doświetlacza to 300 mW. Moduły lasera są połączone i ich przystrzeliwanie odbywa się jednocześnie. Powstały dwie wersje XVL2, słabsza dla cywili i silniejsza dla służb mundurowych. Ograniczenie mocy dotyczy modułów podczerwonych. Urządzenie zasilane jest pojedynczą baterią CR123, wymienianą poprzez demontaż głowicy latarki/doświetlacza. Czas pracy producent określa na 1,5 godziny.

Dane techniczne

  • Zasięg: 54 m
  • Masa z baterią: 142 g
  • Długość: 76 mm
  • Średnica głowicy: 27 mm
  • Cena sugerowana: 1349 USD (5,1 tys. zł)

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ