MILMAG 2/2019 na IWA »

MILMAG - The Military MagazinePraetorian dla Policji - MILMAG - The Military Magazine

Praetorian dla Policji

4 lutego w Poznaniu mają rozpocząć się w Policji próby prototypu pojazdu patrolowo-interwencyjnego Praetorian opracowanego dla nieetatowych i etatowych oddziałów prewencji (NPP i OPP). Samochód o numerze bocznym U007 przeszedł badania techniczne, podpisano umowę jego użyczenia. Pierwszy etap prób będzie realizowany w czterech jednostkach i ma zakończyć się na początku kwietnia.

Policja rozpoczęła w Poznaniu próby prototypu pojazdu patrolowo-interwencyjnego Praetorian dla nieetatowych i etatowych oddziałów prewencji / Zdjęcia: Policja

Prototyp samochodu pojazdu stworzony został w ramach projektu badawczo-rozwojowego przez konsorcjum w składzie: Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego, spółki celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i spółki Dom Samochodowy Germaz.

Celem projektu było zaprojektowanie samochodu dopasowanego do potrzeb Policji, z wymagań funkcjonariuszy-użytkowników. Praetorian dzięki konfigurowalnej budowie wnętrza ma umożliwić policjantom na długotrwałą, wielogodzinną pracę w komfortowych warunkach. Modułowa konstrukcja pozwala dostosować go do różnych zadań. Próby w Policji mają umożliwić ocenę obecnych konfiguracji pojazdu i ewentualne wprowadzenie zmian i poprawek.

Opracowano dwa warianty: patrolowy i wypadowy. W pierwszym przypadku samochód dostosowano do służby dwóch policjantów, w środku przestrzeń została podzielona na część biurową (stolik i fotele) oraz klatkę dla osób zatrzymanych. W odmianie wypadowej pojazd dostosowano do służby ośmiu funkcjonariuszy prewencji z pełnym wyposażeniem. W środku mieści się sześć foteli, centralny stolik, pojemniki na sprzęt, zaś z tyłu stelaż na tarcze i zestawy ochronne. Wyróżnikiem Praetoriana orurowany pas przedni co pozwala na przepchnięcie innego pojazdu. 

Na podstawie: Jakub Jasiczak/DBP

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ