MILMAG 2/2019 na IWA »

MILMAG - The Military MagazineDebiut PAC9, PAC911 i PAC-9 CC - MILMAG - The Military Magazine

Debiut PAC9, PAC911 i PAC-9 CC

1 lutego na łączonych targach strzeleckich ShootingPRO, myśliwskich Knieja i Survival Force Expo odbywających się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich miała miejsce premiera nowych konstrukcji strzeleckich oferowanych przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe PA-KO. Firma obchodząca w tym roku 25 rocznicę rozpoczęcia działalności wytwarza w Polsce broń pod markami: AK from Radom i AR from Radom.

Na targach strzeleckich i myśliwskich w Poznaniu zadebiutowały pistolety samopowtarzalne PAC9 i PAC911. Ten pierwszy wzorowany jest na Glocku 19, choć producent informuje, że pokazany prototyp będzie miał jeszcze zmieniony zamek. Drugi model to długo oczekiwana polska dziewięćset jedenastka

W Poznaniu zaprezentowano pistolety samopowtarzalne PAC911. Są rozwinięciem klasycznego amerykańskiego modelu M1911 z kurkowym mechanizmem uderzeniowym. To konstrukcja Johna M. Browninga sprzed ponad stu lat, nadal używana przez wiele sił zbrojnych, na której wzorowano między innymi pistolet wz. 35 Vis (50 tys. pistoletów dla Filipin, 2018-11-25; Rocznicowy Vis wyprzedany, 2018-12-23). W przeciwieństwie do M1911 strzelającego amunicją 11,43 mm x 23/.45 APC, wersja PA-KO zasilana jest rozpowszechnionym w Europie nabojem 9 mm x 19.

Dziewięćset jedenastka z Polski ma być oferowana w dwóch wariantach: PAC911 5” z 5-calową/127-mm lufą i PAC911 6” z lufą długości 6 cali/152 mm. Pistolety trafią do strzelców w odmianach z podlufową szyną akcesoryjną (Tactical) i bez (Classic), przy czym w Poznaniu zaprezentowano jedynie te pierwsze. Masa broni z 5-calową lufą wynosi 1,10 kg a długość 210 mm. Masa PAC911 z 6-calową to 1,17 kg, długość 235 mm

W pistolecie zachowano oryginalny wąski chwyt pistoletowy i jednorzędowy magazynek. Ze względu na mniejszą średnicę amunicji 9 mm x 19 w porównaniu do 11,43 mm x 23 wewnątrz mieści się zatem nie siedem a 10 nabojów. Siła nacisku na spust to 2,4 kg. W komplecie pistolet sprzedawany jest z jednym 10-nabojowym magazynkiem.

Pistolety rodziny PAC911 mają pojawić się na rynku na początku II kwartału 2019. Producent podaje, że cena broni to 3,5-3,8 tys. złotych. Przedstawiciele PA-KO zapowiadają wprowadzenie jeszcze w 2019 odmiany PAC911 kalibru 11,43 mm oraz innych odmian tej konstrukcji.

Prototyp bezkurkowego pistoletu samopowtarzalnego PAC9 do amunicji 9 mm x 19. Konstrukcja bazujące na pistolecie Glock 19 Gen 3 i jest zasilana z wymiennych z austriacką bronią magazynków. Mieści się do standardowych kabur do G19

Kolejną premierą PA-KO w Poznaniu był prototyp bezkurkowego pistoletu samopowtarzalnego PAC9 do amunicji 9 mm x 19. To konstrukcja bazująca na pistolecie Glock 19 Gen 3, zasilana z wymiennych z austriacką bronią magazynków. Mieści się też do standardowych kabur opracowanych do G19. Prototyp nie ma jeszcze docelowego zamka, którego kształt ma zostać, jak twierdzi producent, znacznie zmieniony.

PAC9 w zaprezentowanej na poznańskich targach wersji wyposażono w szkielet ze stopu aluminium. Wyposażono go w ostrogę i podlufową szynę montażową zgodną ze standardem Picatinny/MIL-STD-1913. Szkielet PAC9 wyrózniają wybrania pod kciuk i palec wskazujący nad chwytem. Producent umieścił też dodatkowe wybrania na bocznych ściankach szkieletu pod kciuk dłoni podtrzymującej.

PA-KO nie zamierza rywalizować PAC9 z typowymi Glockami 19 Generacji 3. Broń pozycjonowana jest jako odpowiednik tuningowanych odmian austriackiej broni wyposażonych w specjalne modyfikowane zamki, szkielety i zmienione mechanizmy. Manipulatory PAC9 są identycznie rozmieszczone, jak w Glocku 19. Urządzenie powrotne jest w pełni wymienne z austriackim modelem, broń docelowo będzie miała jednak zmodyfikowany mechanizm spustowy.

Masa PAC9 z 102-mm lufą wynosi 0,77 kg, długość 177 mm. Co ciekawe, broń o podanych parametrach wpisuje się w wymagania polskiej Policji na pistolet służbowy. Producent podaje, że cena odmiany z aluminiowym szkieletem ma wynosić 3 tysiące złotych. PAC9 będzie sprzedawany z jednym magazynkiem 15-nabojowym.

Karabinek do amunicji pistoletowej PAC-9 CC, bazujący na karabinku PAC-15. Broń działająca na zasadzie odrzutu zamka swobodnego zasilana jest amunicją 9 mm x 19. Gniazdo magazynka umożliwia stosowanie rozpowszechnionych magazynków wymiennych z pistoletami Glock kalibru 9 mm / Zdjęcia: Remigiusz Wilk, PA-KO

W Poznaniu PA-KO zaprezentowało także karabinek do amunicji pistoletowej PAC-9 CC, bazujący na wcześniejszym modelu PAC-15. Broń działająca na zasadzie odrzutu zamka swobodnego zasilana jest amunicją 9 mm x 19. Gniazdo magazynka dostosowano do rozpowszechnionych magazynków pistoletów Glock kalibru 9 mm.

PAC-9 CC wyposażono w kolbę o regulowanej w sześciu pozycjach długości wysunięcia stopki. Na targach prezentowano prototypy karabinków, docelowe warianty mają mieć łoże identyczne jak w PAC-15 z grzbietową uniwersalną szyną montażową i otworami montażowymi M-LOK. Lufa zakończona jest zewnętrznym gwintem i zamocowanym na nim szczelinowym tłumikiem płomienia.

W Poznaniu pokazano dwa modele: PAC-9 CC 7,5” z lufą 7,5-calową/190-mm i PAC-9 CC 12.5” z lufą długości 12,5 cala/317 mm. Skok bruzd w obu przypadkach wynosi 254 mm. Producent zaznacza jednak, że w zależności od potrzeb strzelców mogą zostać także wprowadzone odmienne długości luf.

Broń wyposażono w napinacz dostosowany do obsługi przez osoby prawo- i leworęczne, dodatkowo skrzydełko bezpiecznika jest symetrycznie rozmieszczone po obu stronach komory spustowej. Masa PAC-9 CC 7.5” to 2,6 kg a wersji z dłuższą lufą PAC-9CC 12.5” wynosi 2,7 kg. Niezależnie od długości lufy broń ma kosztować 5,3 tys. zł. W standardowym ukompletowaniu są składane przyrządy mechaniczne i jeden 33-nabojowy magazynek.

Producent zapowiada, że PAC-9 może być także oferowany na rynek służb mundurowych w wersji samoczynno-samopowtarzalnej, czyli jako pistolet maszynowy dostosowany do prowadzenia ognia seryjnego i ciągłego. W takiej odmianie broń może być wyposażona w kolbę składaną na bok lub wysuwaną, co skróci długość całkowitą konstrukcji.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ