MILMAG 2/2019 na IWA »

MILMAG - The Military MagazineScorpion EVO3 S1 Carbine w Polsce - MILMAG - The Military Magazine

Scorpion EVO3 S1 Carbine w Polsce

1 lutego na połączonych targach strzeleckich ShootingPRO, myśliwskich Knieja i Survival Force Expo w Poznaniu na stoisku spółki Hubertus z Chodzieży polskiego dystrybutora broni CZ zaprezentowano samopowtarzalne karabinki do amunicji pistoletowej 9 mm x 19 rodziny Scorpion EVO3 S1.

Na targach Shooting PRO w Poznaniu zadebiutowały 9-mm samopowtarzalne karabinki do amunicji pistoletowej CZ Scorpion EVO3 S1 Carbine i CZ Scorpion EVO3 S1 Carbine Faux. Broń wyróżnia wydłużona do 412-mm lufa oraz łoże z otworami montażowymi M-LOK

Na polski rynek trafiły modele Carbine i Carbine Faux, uzupełniają one sprzedawany od kilku lat bazowy Scorpion EVO3 S1. To samopowtarzalna odmiana pistoletu maszynowego CZ Scorpion EVO3. Podstawowy karabinek oferowany do tej pory był wyposażono w 196-mm lufę i ma masę 2,55 kg. Długość broni ze złożoną kolbą wynosi 420 mm.

Dostosowanie broni CZ do rozmaitych przepisów – rynku amerykańskiego, ale także możliwej implementacji w dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/853 z dnia 17 maja 2017 spowodowała opracowanie zmodyfikowanych modeli.

W wariancie Scorpion EVO3 S1 Carbine długość lufy wzrosła do 412 mm/16,2 cala. Wpisuje się to w amerykańskie przepisy, ale także europejskie bowiem długość karabinka ze złożoną kolbą wynosi 631 mm, co oznacza że broń jest zgodna z unijną dyrektywą.

Scorpion EVO3 S1 Carbine ma odmienne łoże od podstawowej wersji, wydłużone i pozbawione uniwersalnych szyn akcesoryjnych standardu Picatinny/MIL-STD-1913. W ich miejscu umieszczono otwory montażowe M-LOK z boków i u dołu. Wprowadzenie odmiennego łoża i dłuższej lufy zwiększyło jednak masę broni do 2,87 kg.

CZ Scorpion EVO3 S1 Carbine Faux to odmiana z 412-mm lufą z zamocowaną na nim atrapą tłumika dźwięku, co ma ukrywać jej długość / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Scorpion EVO3 S1 Carbine obok podstawowego wariantu z lufą zakończoną urządzeniem wylotowym pełniącym rolę tłumika płomienia i dwukomorowego hamulca wylotowego oferowany jest także w wersji Faux. To odmiana wyposażona w atrapę tłumika dźwięku, która ma zarazem ukrywać przedłużoną lufę. W obu przypadkach broń sprzedawana jest z 20-nabojowymi magazynkami.

Na polskim rynku cena Scorpion EVO3 S1 Carbine to 5,8 tys. złotych, zaś Scorpion EVO3 S1 Carbine Faux z atrapą tłumika dźwięku to 6 tys. zł. Obydwa karabinki mogą być używane do konkurencji strzelectwa dynamicznego zgodnie z klasą IPSC PCC (Pistol Caliber Carbine).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ