Najnowszy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyIDEX 2019: Polskie debiuty z FB i ZMT - MILMAG - Magazyn Militarny

IDEX 2019: Polskie debiuty z FB i ZMT

Na targach IDEX w Abu Zabi nastąpiło ciekawe wydarzenie – jednoczesna światowa premiera dwóch polskich samopowtarzalnych karabinów wyborowych dwóch różnych producentów na stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Obie konstrukcje rywalizują w Polsce w ramach programu Samopowtarzalny Karabin Wyborowy (SKBW), czyli następcy karabinu SWD w Wojskach Lądowych. Nowej broni precyzyjnej szukają też Wojska Obrony Terytorialnej (WOT).

Targi zbrojeniowe w IDEX w Abu Zabi okazały się miejscem międzynarodowego debiutu jednocześnie dwóch polskich systemów broni wyborowej: MSBS-7,62N/SKBW (na ściance na środku) i SKW-308 (na drugim planie za moździerzem LMP-2017)

Radomska Fabryka Broni (FB) zaprezentowała po raz pierwszy za granicami Polski jeden z prototypów samopowtarzalnego modułowego karabinu wyborowego MSBS-7,62N/SKBW (MSBS-7,62N ujawniony!, 2018-06-23). Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) wystawiły zaś w Abu Zabi model SKW-308 (MSPO17: Rodzina SKW z Tarnowa, 2017-09-06). Obie konstrukcje zasilane są nabojem 7,62 mm x 51 NATO. Broń z Tarnowa oferowana jest też do innej amunicji, wersja SKW-338 strzela 8,6 mm x 70/.338 Lapua Magnum.

Oprócz samopowtarzalnego karabinu wyborowego SKW-308 Zakłady Mechaniczne Tarnów wystawiały w Abu Zabi wszystkie swoje nowe modele broni, w tym zmodyfikowany karabin UKM-2000P, granatnik rewolwerowy RGP-40 i 60-mm wielokalibrowy moździerz lekki LMP-2017

Co ciekawe w obu przypadkach broń rozwijana jest przez młodych konstruktorów prowadzących. W Radomiu za projekt MSBS-7,62N/SKBW odpowiada Joanna Romanowska z doświadczeniem w strzelectwie sportowym, zaś w Tarnowie rodzinę SKW opracowuje duet Rafał Szela i Roman Uznański. Są oczywiście wspierani przez resztę kolegów ze zespołów konstrukcyjnych, ale to oni odciskają trwały ślad w historii polskiej broni strzeleckiej.

Nowe konstrukcje strzeleckie z Fabryki Broni Łucznik-Radom prezentowane są na wszystkich targach zbrojeniowych na całym świecie. Po zakończeniu badań całej rodziny MSBS-5,56 (w tym oczekiwanego subkarabinka) i MSBS-7,62N/SKBW i wdrożeniem wszystkich modułowych konstrukcji do produkcji można liczyć na kontrakty eksportowe / Zdjęcia: Polska Grupa Zbrojeniowa, Fabryka Broni

Obie konstrukcje rozwijane są we współpracy z przyszłymi użytkownikami – snajperami, strzelcami wyborowymi i żołnierzami wojsk aeromobilnych. Były już prezentowane instruktorom z Cyklu Szkolenia Strzelców Wyborowych z Torunia.

Prototypy MSBS-7,62N/SKBW są obecnie poddawane w Łuczniku badaniom zakładowym. To modułowa konstrukcja z wieloma zespołami i elementami wymiennymi z wprowadzonymi już do uzbrojenia karabinkami MSBS-5,56KA0/Grot C16 FB-M1. Opracowane w Tarnowie SKW-338 i SKW-308 są na etapie prototypu, broń także jest intensywnie badana.

Polska Grupa Zbrojeniowa po raz pierwszy uczestniczyła w największych na Bliskim Wschodzie targach przemysłu obronnego IDEX 2019. Polską wystawę odwiedziły delegacje rządowe m.in. Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Nigerii, Bangladeszu i Pakistanu.

Analiza
W Polsce zakupem bardzo dużej partii samopowtarzalnej broni precyzyjnej zainteresowane są Wojska Obrony Terytorialnej (WOT). Jest to gestor dla broni modułowej, który poszukuje odpowiedniego uzbrojenia dla swoich drużyn lekkiej piechoty (więcej w Militarnym Magazynie MILMAG 18-03).

W okresie przejściowym przez dostawami nowych konstrukcji WOT chciałby zmodyfikować używane SWD. Powstały już modele takich konstrukcji wyposażone w odmienne celowniki optyczne, mocowania dwójnogów i same dwójnogi oraz nakładki na kolbę. To wszystko może zwiększyć celność tej broni na dystansie do 500 m.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ