Nowy MILMAG, już do pobrania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyFN Herstal dla Portugalii - MILMAG - Magazyn Militarny

FN Herstal dla Portugalii

20 lutego agencja wsparcia i zakupów NATO Support and Procurement Agency (NSPA) podpisały z belgijskim przedsiębiorstwem FN Herstal umowę na dostawy dużej partii broni strzeleckiej przeznaczonej dla sił zbrojnych Portugalii. Kontrakt w siedzibie NSPA w Luksemburgu zawarli dyrektor generalny agencji Peter Dohmen i dyrektor sprzedaży FN Herstal Nicolas de Gottal.

Portugalskie siły zbrojne zdecydowały się na podpisanie umowy z agencją NSPA na dostawy dużej partii belgijskiej broni strzeleckiej produkowanej przez FN Herstal. Nie wystarczy dla całych sił zbrojnych, ale pozwoli na zastąpienie najstarszych konstrukcji strzeleckich / Zdjęcia: Forças Armadas

Dostawy mają objąć 5,56-mm karabinki FN SCAR-L, 7,62-mm karabiny FN SCAR-H, 40-mm granatniki jednostrzałowe FN40GL Mk2, 5,56-mm karabinki maszynowe FN Minimi 5.56 Mk3 i 7,62-mm karabiny maszynowe FN Minimi 7.62 Mk3 wraz z dodatkami.

W maju 2017 podawano, że Portugalczycy są zaintersowani zakupem 11 tys. karabinków automatycznych (w tej roli FN SCAR-L STD z 368-mm lufami), 1300 granatników jednostrzałowych (FN40GL Mk 2) i 830 karabinków maszynowych do amunicji 5,56 mm x 45 (FN Minimi 5.56 Mk 3) oraz 300 karabinów automatycznych (FN SCAR-H), 450 karabinów wyborowych (FN SCAR-H PR) i 320 ręcznych karabinów maszynowych do naboju 7,62 mm x 51 (FN Minimi 7.62 Mk 3) (Portugalia kupuje broń, 2017-05-23).

Co ciekawe, nowe konstrukcje strzeleckie nie trafią do wszystkich rodzajów sił zbrojnych Portugalii. Będą używane jedynie przez wybrane oddziały piechoty zmechanizowanej, spadochroniarzy i część formacji specjalnych. Jednostki komandosów podległe centrum operacji specjalnych Centro de Tropas de Operações Especiais (CTOE) wybrały wcześniej niemieckie karabinki H&K HK416A5. Nowych konstrukcji FN Herstal nie dostanie też piechota morska (Corpo de Fuzileiros), tutaj planuje się modernizację używanych przez żołnierzy karabinów automatycznych FBP m/961 i m/963.

Analiza
Portugalczycy wybrali broń w ramach programu Sistemas de Combate do Soldado w ramach otwartego postępowania i po długotrwałej procedurze porównania parametrów technicznych i finansowych. Siły zbrojne Portugalii próbowały kupić nową broń od 2004. Postępowania unieważniano i wznawiano, aż w 2017 scedowano procedurę zakupów na NSPA.

Warto też dodać, że na opóźnienia w zakupach miały wpływ zapisane w postępowaniu wymagania, eliminujące większość dostawców. Dla przykładu, w 2018 z wymagań w końcu usunięto zapis, że wszystkie poszukiwane przez Portugalczyków modele broni muszą być używane jako broń podstawowa w przynajmniej dwóch państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ