MILMAG 3/2019 »

MILMAG - The Military MagazineET2019: Europejskie premiery Holosun - MILMAG - The Military Magazine

ET2019: Europejskie premiery Holosun

Na ET i IWA 2019 amerykańskie przedsiębiorstwo Holosun zaprezentowało pełną ofertę kolimatorów linii Elite. Na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie bursztynowego koloru znaku celowniczego (Wskaźnik Holosun LS420, 2018-07-16).

W zależności od modelu obudowa kolimatora może być wykonana ze stopu aluminium lub tytanu, użytkownik może również wybrać kolor znaku celowniczego (czerwony, zielony, bursztynowy).

Holosun zaprezentował uczestnikom Enforce Tac i IWA 2019 nie spotykany do tej pory kolor znaku celowniczego w kolimatorach. Barwa określona przez producenta jako bursztynowa, dostępna będzie prawie we wszystkich modelach serii Elite.

Bursztynowy znak w modelu HE509T szczególnie rzuca się w oczy. Jej dużym atutem jest wyraźniejsze postrzeganie go przez osoby z astygmatyzmem.

Wśród pokazanych na targach kolimatorów z bursztynowym znakiem celowniczym, na uwagę zasługuje szczególnie zamknięty mikrokolimator pistoletowy HE509T. Montowany na grzbiecie zamka celownik wypełniony jest argonem, a soczewka z przodu i z tyłu obudowy niweluje znany z miniaturowych celowników problem z zabrudzeniem emitera LED.

Szufladka na baterię umieszczona z boku kolimatora pozwala na wymianę zasilania bez konieczności zdejmowania optyki z broni.

Oprócz zmienianego znaku celowniczego kolimatory wyposażono w systemy ShakeAwake i część z nich w solarny panel wspierający zasilanie. Pozwala to na wydłużenie żywotności baterii nawet do 100 tys godzin. Optoelektronika Holosun występowała wcześniej w odmianach z emiterami w kolorach czerwonym i zielonym. Dodatkowym plusem jest możliwość wyboru znaku celowniczego przez przytrzymanie przycisku sterowania. Dostępne są: kropka o średnicy 2 MOA (Minute Of Angle, minuty kątowej), kropka 2 MOA wpisana w okrąg 65 MOA oraz sam okrąg.

Moduł L422 zamontować można niemal na wszystkich pistoletach ze standardową szyną akcesoryjną.

Drugą ciekawostką był prototyp uniwersalnego modułu oświetleniowo-celowniczego L422. Montowane do pistoletu urządzenie wyposażone jest w latarkę o mocy 850 lumenów, wskaźnik laserowy (czerwony lub zielony) oraz oświetlacz i wskaźnik IR.

Urządzenie oświetleniowo-celownicze działa we wszystkich potrzebnych użytkownikowi trybach: latarka, laser widzialny, oświetlacz i laser IR. /Zdjęcia: Joachim Raźny

Zasilanie zapewniają 2 baterie CR123A, a całość spełnia normę wodoodporności IPx8. Wg przedstawicieli producenta L422 ma trafić do sprzedaży w maju i kosztować w granicach 1200 USD (4,6 tys zł).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ