Magazyn MILMAG 01/2018 dostępny online »

MILMAG - The Military Magazine

Amerykańscy komandosi na Morzu Czarnym

Międzynarodowe manewry Sea Breeze 17 organizowane wspólnie przez Ukraine i USA rokrocznie gromadzą liczne okręty państw NATO. W 2017 po raz pierwszy ćwiczenia zostały rozbudowane o udział żołnierzy amerykańskich jednostek specjalnych, którzy wraz z kolegami z Ukrainy realizowali wspólne operacje na Morzu Czarnym.

Ćwiczenia Sea Breeze stały się w tym roku okazją do współpracy amerykańskich i ukraińskich jednostek specjalnych. Żołnierze obu krajów uczyli się współpracy realizując wspólne operacje na lądzie, morzu i w powietrzu. /Zdjęcie: US Navy

Amerykańscy komandosi Naval Special Warfare Operators (SEALS) uczestniczyli w manewrach na zaproszenie rządu Ukrainy. W mieszanych, międzynarodowych zespołach realizowali zadania zarówno na zarówno na morzu, jak i na lądzie. Do operacji desantowych wykorzystywane były ukraińskie śmigłowce praz amerykańskie pionowzloty CV-22 Osprey z stacjonującego w Wielkiej Brytanii 352nd Special Operations Wing.

Żołnierze jednostek specjalnych wymieniali się doświadczeniami związanymi z operowaniu z pokładów szybkich łodzi patrolowych, abordażu, w tym desantu z powietrza, przeszukiwania jednostek morskich, zatrzymywania podejrzanych i walki bezpośredniej. Celem wspólnych ćwiczeń był zgranie amerykańskich i ukraińskich jednostek na szczeblu taktycznym.

W ramach utworzonych plutonów komandosi nie tylko dzielili się doświadczeniami, ale również starali się wypracować zręby procedur dla przyszłych wspólnych operacji. Szczególny nacisk położono na wypracowanie współpracy w dziedzinie łączności, logistyki i operacji wywiadowczych. Największym wyzwaniami okazały się trudna do pokonania bariera językowa oraz różnice w sposobie działania wynikające z odmiennych typów szkolenia. Jednak dowódcy reprezentujący obydwa państwa jednomyslnie deklarowali wolę kontynuowania wspólnych ćwiczeń w kolejnych latach.

Sea Breeze to cykliczne manewry morskie odbywające się na Morzu Czarnym od 1997. W tegorocznych ćwiczeniach udział wzięło ponad 3 tys. żołnierzy, 31 okrętów oraz 29 statków powietrznych z Belgii, Bułgarii, Francji, Gruzji, Grecji, Litwy, Kanady, Norwegii, Polski, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Do Odessy zawiną między innymi amerykański zespół składający się z krążownika rakietowego USS Hue City (CG-66) i niszczyciela USS Carney (DDG-64). 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ