MILMAG 2/2019 na IWA »

MILMAG - The Military MagazineKarabinek maszynowy Mołot-Orużje - MILMAG - The Military Magazine

Karabinek maszynowy Mołot-Orużje

18 marca rosyjskie przedsiębiorstwo Mołot-Orużje (spółka zależna od WPMZ Mołot) ujawniło w mediach społecznościowych model karabinka maszynowego zasilany amunicją pośrednią. Konstrukcja powstała nie na zlecenie jednej z licznych rosyjskich agend rządowych, ale z własnych środków przedsiębiorstwa.

Rosyjskie przedsiębiorstwo Mołot-Orużje ujawniło karabinek maszynowy do amunicji 7,62 mm x 39. Broń zasilana jest z taśmy lub magazynka / Zdjęcia: Mołot-Orużje

Zaskakujący jest wybór amunicji do której dostosowano broń, to nabój 7,62 mm x 39. Ostatnią konstrukcją zasilaną z taśmy do tej amunicji był bowiem karabinek maszynowy rkmD (RPD) opracowany w latach 1940. Później Rosjanie broń wsparcia do tego naboju tworzyli, ale dostosowane jedynie do zasilania magazynkowego (RPK).

Zaprezentowany karabinek maszynowy działa w oparciu o zasadę wykorzystania energii krótkiego odrzutu lufy, podobnie jak 14,5-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy KPW. Broń wyposażono w wymienną lufę. Niestety, Mołot-Orużje nie ujawnił więcej szczegółów dotyczących masy ani innych parametrów konstrukcji.

Podobnie, jak belgijski FN Minimi 5.56 i izraelski IWI Negev rosyjski model może być zasilany z magazynka pudełkowego lub bębnowego albo za pomocą taśmy nabojowej podawaną luźno lub ze skrzynki amunicyjnej.

Nie jest to pierwsza rosyjska konstrukcja tego typu. W latach 1940. dokonano modyfikacji ręcznego karabinu maszynowego DP/DPM do odmiany RP-46, która w prosty sposób w warunkach polowych pozwalała na zamianę z zasilania magazynkiem talerzowym na zasilanie z taśmy nabojowej.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ