Magazyn MILMAG 01/2018 dostępny online »

MILMAG - The Military Magazine

Nowe osłony balistyczne dla US Marines

Marine Corps Systems Command (MARCORSYSCOM) łączy siły z Armią USA realizującą program Executive Office Soldier. Celem współpracy jest szybkie wprowadzenie nowych technologii na pole walki. Obecnie Piechota Morska (USMC) wraz z  U.S. Army pracują razem nad stworzeniem nowego  noszaka wkładów balistycznych o nie budzącej wątpliwości nazwie "Plate Carrier Generation III".

Prototyp Plate Carrier Generation III. Nowy noszak ma być lżejszy i bardziej komfortowy od obecnie użytkowanych osłon balistycznych.  
/Zdjęcie: Marine Corps Systems Command

Nowy noszak ma być 23% lżejszy od poprzednika, jego długość zmniejszono też o około 4 centymetry. Wszystko to przy zachowaniu tego samego poziomu ochrony. Ma on być dostosowany do użytkowania przez personel obu płci, bez konieczności dodatkowego dopasowywania przez kobiety. Dostosowano go również do nowych bocznych wkładów balistycznych o mniejszych rozmiarach dla żołnierzy o mniejszej posturze, którzy do tej pory byli zmuszoni do użytkowania za dużych wkładów.

W prototypie zastosowano technologię wycinania laserowego oraz znacznie ograniczono ilość warstw materiału tworzącego kamizelkę. Zastosowano również ulepszone szelki mające zwiększyć komfort użytkowania. Można też zaobserwować ciekawy system szybkiego odpinania paneli bocznych kamizelki oparty na plastikowych zaczepach, a nie wykorzystujący linki przeplecionej przez wnętrze kamizelki jak w większości współczesnych konstrukcji.

USMC pracuje również nad rozwojem lżejszego pancerza gdyż obecnie typowy Marine nosi na sobie średnio 8 kilogramów osłon balistycznych. Projekt ma skupić się na zbadaniu czy lżejsze płyty będą mogły sprostać takim samym wymaganiom jak obecnie używane na polu walki.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ