MILMAG 2/2019 na IWA »

MILMAG - The Military MagazineUS Army wybiera SCW - MILMAG - The Military Magazine

US Army wybiera SCW

29 marca amerykańskie Dowództwo zamówień wojsk lądowych (US Army Contracting Command, ACC) w imieniu Project Manager Soldier Weapons wybrało ofertę szwajcarskiego przedsiębiorstwa B&T na dostawy broni dla żandarmerii wojskowej (Military Police) w ramach programu Sub Compact Weapon (SCW).

Pistolet maszynowy B&T APC9 PRO K to najkrótsza konstrukcja rodziny APC9 (Advance Police Carbine 9 mm). Broń wyposażona jest w lufę długości 110 mm. Broń zadebiutowała w 2019 na targach Enforce Tac/IWA OutdoorClassics / Zdjęcia: Remigiusz Wilk, B&T

Amerykanie wybrali pistolet maszynowy B&T APC9 PRO K do amunicji 9 mm x 19. Następnie planowane jest podpisanie umowy o wartości 2 575 811,76 USD (9,83 mln zł) na gwarantowane dostawy 350 konstrukcji z opcją na ponad tysiąc. Broń ma być skompletowana z dodatkowymi akcesoriami, magazynkami, pasem nośnym, instrukcją i zestawem części zamiennych.

Do postępowania w którego ramach wymagano dostarczenia 15 prototypów SCW do prób wojskowych zostało zakwalifikowanych sześć podmiotów: Angstadt Arms, B&T USA, Global Ordnance, Shield Arms, SIG Sauer i Trident Rifles. Co ciekawe, ostatnie przedsiębiorstwo także oferowało pistolet maszynowy B&T.

Pistolet maszynowy kalibru 9 mm wybrany w ramach programu Sub Compact Weapon (SCW) będzie to pierwsza konstrukcja tego typu wprowadzona do US Army od 77 lat! Poprzedni model, M3 (formalnie United States Submachine Gun, Cal. .45, M3) przyjęto do uzbrojenia 12 grudnia 1942. Dwa lata później w grudniu 1944 pojawił się uproszczony wariant tego pistoletu maszynowego M3A1. Broń była używana jako broń do samoobrony czołgistów i jednostek inżynieryjnych do początku lat 1990. Z regularnych pododdziałów piechoty wycofano ją w połowie lat 1960.

Pistolet maszynowy B&T APC9 PRO K ma być używany przez wybrane jednostki żandarmerii wojskowej do ochrony osobistej bardzo ważnych osób. W ramach programu SCW szukano małogabarytowej konstrukcji o dużej sile ognia na bardzo bliskim dystansie. Wymagano też, aby amunicja którą zasilana jest broń nie charakteryzowała się zbyt dużą przebijalnością, co ma pozwolić na uniknięcie przypadkowych ofiar podczas prowadzenia ognia.

Opis
APC9 PRO K to najkrótsza konstrukcja rodziny APC9 (Advance Police Carbine 9 mm) wyposażona w 110-mm lufę. Broń zadebiutowała w 2019 na targach Enforce Tac/IWA OutdoorClassics. Wyłącznym dystrybutorem B&T w Polsce jest spółka Cenzin.

Pistolet maszynowy APC9 PRO K działa w oparciu o zasadę wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. W konstrukcji zastosowano podział na aluminiową komorę zamkową i plastikową komorę spustową. Broń dostosowana jest w pełni do strzelców prawo- i leworęcznych. Wszystkie manipulatory: przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem, zatrzask magazynka i zatrzask zamka są umieszczone po prawej i lewej stronie.

W odmianie PRO pojawiła się komora zamkowa z symetrycznymi oknami na obustronne, składane rękojeści napinania, które nie poruszają się podczas prowadzenia ognia. Na całym grzbiecie i w przedniej części prostopadłościennej komory spustowej z boku i pod lufą umieszczono odcinki uniwersalnych szyn akcesoryjnych.

Zrezygnowano ze składanych mechanicznych przyrządów, zastąpiły je mocowane na szynie. W zależności od wyboru komory spustowej broń może być zasilana z 15-, 20-, 25- i 30-nabojowych magazynków od MP9, ale także z magazynków pistoletu Glock. W broni można stosować chwyty wymienne z AR.

Przełącznik rodzaju ognia pozwala na prowadzenie ognia pojedynczego i ciągłego. Okno wyrzutowe łusek jest z prawej strony komory spustowej. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek APC9 PRO K zostaje w tylnym położeniu. Zwalnia się go po naciśnięciu przycisku ulokowanego nad przyciskiem zatrzasku magazynka.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ