MILMAG 2/2019 na IWA »

MILMAG - The Military MagazineTransportery NG AGMS dla USSOCOM - MILMAG - The Military Magazine

Transportery NG AGMS dla USSOCOM

Amerykańskie dowództwo wojsk specjalnych USSOCOM (United States Special Operations Command) opublikowało wymagania techniczne dla transporterów opancerzonych Next Generation Armored Ground Mobility System (NG AGMS). Zastąpią zmodyfikowane wozy Pandur I (AGMS) od 2000 wykorzystywane przez amerykańskich komandosów. Pierwsze NG AGMS mają trafić do odbiorcy w latach 2023-2024.

USSOCOM kupił pierwszych 12 transporterów opancerzonych AGMS w roku 2000. Kolejne 11 zostało zamówionych w 2006. Pojazdy były używane w pierwszych etapach wojny w Iraku w 2003, a następnie w Afganistanie / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Plany zakupu transporterów NG AGMS zostały ujawnione 5 lutego podczas Tactical Wheeled Vehicles Conference w Monterey w Kalifornii, organizowanym przez stowarzyszenie NDIA (National Defense Industrial Association). Poszukiwany pojazd ma mieć ładowność 2040 kg lub więcej i transportowac 9-10 żołnierzy. Wóz ma mieścić się w ładowni samolotu transportowego C-130 Hercules. Dlatego pod wieloma względami będzie podobny do AGMS.

Wymaganiami jest większa świadomość sytuacyjna związana z ulokowaniem zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z cięższym uzbrojeniem na załogowej wieży. W praktyce oznacza to prowadzenie operacji z zamkniętymi włazami. Dlatego pojazd musi zostać wyposażony w dookólny system kamer. Świadomość sytuacyjna ma zostać zwiększona także dzięki ulepszonym systemom łączności i wymiany informacji.

Analiza
Kołowy transporter opancerzony Pandur I 6x6 został opracowany w latach 1980. przez konsorcjum austriackie Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeuge. Masa całkowita pojazdów to 13,7 t, przewożą 7-osobowy desant (HMT Extenda dla Norwegii, 2018-06-12). Choć wozy są opancerzone to jednak osłona balistyczna jest uznawana za niewystarczającą. Ma to szczególne znaczenie podczas działań w terenie zurbanizowanym.

Obecnie wykorzystywane AGMS/Pandur I mogą być wyposażone w tylko jeden rodzaj uzbrojenia: 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy M2A1 Browning, 40-mm granatnik maszynowy Mk 19 Mod 3 lub wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW. Wymaganiem dla nowej generacji transporterów opancerzonych jest zdolność do wyposażenia w większą liczbę rodzajów uzbrojenia jednocześnie.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ