MILMAG 3/2019 »

MILMAG - The Military MagazineMUP RH zamawia broń - MILMAG - The Military Magazine

MUP RH zamawia broń

17 kwietnia chorwackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, MUP RH) podpisało z przedsiębiorstwem HS Produkt z miejscowości Karlivac 5-letnią umowę (2019-2023) o wartości 64 353 561,31 HRK (37,25 mln zł) na dostawy broni strzeleckiej.

Chorwackie ministerstwo spraw wewnętrznych podpisało 5-letnią umowę na dostawy broni strzeleckiej. Pistolety i karabinki VHS-K2 ma dostarczyć narodowy producent, spółka HS Produkt z miejscowości Karlovac / Zdjęcia: MUP RH

Stronami kontraktu był minister spraw wewnętrznych Davor Božinović i dyrektor spółki HS Produkt Željko Pavlin. Warto dodać, że MUP RH z 26 tys. funkcjonariuszy jest największym użytkownikiem broni strzeleckiej w Chorwacji. Siły zbrojne tego państwa liczą bowiem 16 tys. żołnierzy.

Umowa zawarta w trybie bezprzetargowym jest efektem podpisanego 26 września 2017 porozumienia o współpracy między ministerstwem a producentem w sprawie wspólnego stworzenia założeń, opracowania wymagań, rozwoju i testów nowych rodzajów uzbrojenia.

Zgodnie z zapisami porozumienia, w październiku 2017 do wybranych pododdziałów specjalnych (w tym Antiteroristička jedinica/ATJ Lučko), jednostek prewencji i zwykłych funkcjonariuszy trafiło 100 karabinków automatycznych HS Produkt VHS-K2. Próby broni miały potrwać 60 dni. W tym czasie funkcjonariusze mieli ocenić broń, jak też zebrać informacje o wprowadzeniu do niej ewentualnych zmian.

W 2017 informowano, że spodziewane jest zamówienie tysiąca karabinków w odmianie dla służb wewnętrznych. Minister ujawnił wówczas, że tylko 9 tysięcy funkcjonariuszy było uzbrojonych w chorwackiej produkcji broń krótką. Pokazywało to wielkość potrzeb ministerstwa spraw wewnętrznych.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ