Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyCZ-USA w Little Rock - MILMAG - Magazyn Militarny

CZ-USA w Little Rock

23 kwietnia czeski producent broni strzeleckiej Ceska Zbrojovka (CZ) Uherský Brod ogłosił plany ekspansji w USA. Czesi planują w stanie Arkansas zbudować centralę swojej północnoamerykańskiej filii CZ-USA oraz zakład produkcyjny. Całość powstanie na wydzielonym obszarze o powierzchni 29,5 ha wchodzącym w skład terenów portu rzecznego w 198-tysięcznym mieście Little Rock w hrabstwie Pulaski.

Wizualizacja przedstawiająca nową centralę CZ-USA i nowy zakład produkcyjny, który ma powstać na terenie portu rzecznego w 198-tysięcznym mieście Little Rock w hrabstwie Pulaski w stanie Arkansas

Prezes CZ-USA Bogdan Heczko podkreślał, że czeskie przedsiębiorstwo w celu zwiększenia swojej obecności na rynku broni strzeleckiej w USA poszukiwało miejsca na siedzibę w wielu stanach. Decyzja o budowie zakładów w Arkansas została podjęta po ocenie dostępności pracowników, kulturze pracy, klimatu biznesowego oraz wsparcia przemysłowego.

Podzielona na dwa etapy inwestycja o wartości około 90 mln USD (350 mln zł) ma w ciągu sześciu lat dać zatrudnienie 565 osobom. Prace konstrukcyjne mają zacząć się w maju 2019, a rozpoczęcie działalności nowego zakładu zaplanowano na marzec 2020.

23 kwietnia czeski producent broni strzeleckiej Ceska Zbrojovka (CZ) Uherský Brod w towarzystwie władz stanu Arkansas i miasta Little Rock ogłosił plany ekspansji w USA / Zdjęcia: Arkansas Economic Development Commission

Miejscowe władze z gubernatorem Arkansas Asa Hutchinsonem (członkiem Partii Republikańskiej) i burmistrzem Little Rock Frankiem Scottem Jr. na czele podkreślają, że czeska inwestycja w Little Rock jest największa od dekady pod względem liczby poszukiwanych pracowników. Ich rekrutacja już się rozpoczęła. Czesi planują stopniowe zwiększanie produkcji w Little Rock w dwóch trzyletnich etapach planistycznych.

CZ będzie pierwszym przedsiębiorstwem z Republiki Czeskiej, które zainwestuje w stanie Arkansas. Jak skrzętnie policzyli lokalni urzędnicy, Arkansas importowało w 2018 z Czech towary o wartości 2,6 mln USD, a eksportowało do tego państwa za 8,2 mln USD (SG kupuje akcesoria do P-10C, 2019-03-13; Kolejne CZ Bren 2 dla ACR, 2018-12-20; Nowości CZ, 2018-12-13).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ