Letni MILMAG 5/2019 »

MILMAG - The Military MagazineSpringfield Armory SAINT Victor 308 - MILMAG - The Military Magazine

Springfield Armory SAINT Victor 308

Springfield Armory poszerza swoją odnoszącą sukcesy linię SAINT, zawierającą do tej pory wyłącznie karabinki AR do amunicji pośredniej, o karabin samopowtarzalny Victor 308 zasilany nabojem karabinowym .308 Winchester/7,62 mm x 51 (Dziesięciomilimetrowy Springfield XD(M), 2018-10-11).

Podczas targów NRAAM 2019 w Indianapolis miała miejsce premiera pierwszego karabinu samopowtarzalnego w popularnej linii Springfield Armory SAINT.

Premiera karabinu odbyła się podczas targów NRA Annual Meeting 2019 w Indianapolis (Indiana). Jest to pierwszy karabin samopowtarzalny bazujący na platformie AR w ofercie Springfield Armory (Skrócony Springfield Armory Saint, 2018-04-27).

Karabin o masie niecałych 3,5 kg zasilany jest z 20-nabojowych magazynków amunicją .308 Winchester,

Model wyposażono w lufę o długości 16 cali/406 mm z gwintem o skoku 10 cali/254 mm. Wykończono ją metodą CMV Melonite. Na jej końcu osadzono hamulec wylotowy wytwarzany przez Springfield Armory. Łoże to samonośny element ze stopu aluminium pokryty otworami montażowymi standardu M-Lok. Pozbawiono je grzbietowej szyny akcesoryjnej obecnej zazwyczaj w innej broni tego typu, pozostawiono jednak krótki odcinek pozwalający na przymocowanie muszki.

W zestawie z karabinem dostarczane są składane przyrządy mechaniczne i jeden magazynek. Producent nie zdecydował się na zdublowanie manipulotorów z myślą o strzelcach leworęcznych.

Komorę spustową i zamkową wykonano ze stopu aluminium 7075 T6 i wykończono poprzez anodowanie typu 3. W komorze spustowej znalazł się jednooporowy mechanizm spustowy pokryty powłoką niklowo-boronową, poprawiającą kulturę pracy (Ewolucja Springfield Armory XD-S, 2018-01-15).

Zaskakuje brak grzbietowej szyny akcesoryjnej na łożu pokrytym na pozostałych płaszczyznach otworami M-Lok.

Mechanizm gazowy jest klasycznego typu z długą rurą gazową doprowadzającą gazy z lufy do wnętrza suwadła pełniącego jednocześnie rolę tłoka. Otwór upływowy w lufie umieszczono w pozycji pośredniej (mid-length). Buffer mechanizmu powrotnego dodatkowo dociążono dla zwiększenia kultury pracy automatyki i zmniejszenia zużycia elementów.

Springfield Armory reklamuje Victor 308 jako uniwersalny karabin przeznaczony do obrony podczas sytuacji kryzysowych. /Zdjęcia i film: SA

Victor 308 kompletowany jest z kolbą i chwytem pistoletowym Bravo Company USA z linii Gunfighter. W zestawie z karabinem dostarczany jest komplet składanych przyrządów mechanicznych i jeden 20- nabojowy magazynek Magpul PMAG Gen M3. Manipulatory są w klasycznych miejscach i nie są zdublowane po przeciwnej stronie broni. Masa Victor 308 to 3490 g a długość z kolbą całkowicie zsunietą wynosi 876 mm. Cena sugerowana na rynku amerykańskim to 1,4 tys. USD (5,4 tys. zł)

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ