MILMAG 3/2019 »

MILMAG - The Military MagazineSkutery podwodne dla Formozy - MILMAG - The Military Magazine

Skutery podwodne dla Formozy

15 maja Jednostka Wojskowa Formoza rozpoczęła postępowanie mające wyłonić dostawcę skuterów podwodnych Rotinor Seabob Black Shadow 730 (SBS 730) lub równoważnych. Przetarg ma charakter ograniczony, termin składania wniosków minie 17 czerwca, a termin realizacji zamówienia 15 grudni 2019a. Przewidywana liczba oferentów nie przekroczy pięciu. Wybór oferty nastąpi na podstawie kryteriów ceny (80%) i gwarancji (20%).

JW Formoza wykorzystuje szybkie łodzie patrolowo-rozpoznawcze oraz skutery do działań podwodnych

Skutery podwodne Seabob Black Shadow 730, oferowane przez niemiecką spółkę Rotinor i brytyjską Landau UK pozwalają na transport płetwonurków i ładunków, zwiększając zakres i szybkość działania jednostek specjalnych. Mogą być wykorzystywane do działań dywersyjnych w obrębie portu przeciwnika. Charakteryzują się konstrukcją o niskiej sygnaturze magnetycznej i akustycznej. Są wyposażone w sonar, przyrządy kontrolne i pokładowy komputer misji.

Skutery podwodne Rotinor/Landau UK Seabob Black Shadow 730 pozwalają na transport płetwonurków i ładunków, zwiększając zakres i szybkość działania jednostek specjalnych /Film: LandauUKtv

Skuter jest oferowany w dwóch wariantach: do transportu dwóch lub czterech płetwonurków. Pojazd porusza się z prędkością do 12,5 km/h na głębokości do 60 m, co pozwala na czas pracy ponad 3 godziny lub zasięg ponad 50 km. Seabob Black Shadow 730 wyposażono w elektrycznie napędzany pędnik strumieniowy zasilany z zestawu akumulatorów litowo-jonowych o 18-letnim cyklu życia. Według informacji producenta, po naładowaniu 2000 razy nie wykazywały znacznego zmniejszenia wydajności ani efektu pamięci ogniw, a silnik działał bezawaryjnie przez 10 tys. godzin przy pełnym obciążeniu.
 Skuter jest napędzany pędnikiem strumieniowym  E-jet. Silnik jest zasilany energią elektryczną zgromadzoną w bateriach litowo-jonowych / Zdjęcie i grafika: Rotinor

Według rosyjskiej agencji prasowej RIA Novosti niemiecka spółka w latach 2013-2016 podpisała cztery umowy z Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej na dostawy podwodnych skuterów dla morskich pododdziałów specjalnych. Rosjanie chcieli kupić modele Black Shadow 730 i mniejsze Divejet 414 (SD 414). Z uwagi na wprowadzenie sankcji Unii Europejskiej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w marcu 2014, spółka ze Stuttgartu nie komentuje doniesień agencji.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ