MILMAG na MSPO 2019 »

MILMAG - Magazyn MilitarnyGROM szuka modułowego karabinka - MILMAG - Magazyn Militarny

GROM szuka modułowego karabinka

14 maja Jednostka Wojskowa GROM (JWG) ogłosiła rozpoczęcie postępowania na dostawę karabinków modułowych Wojsk Specjalnych. Zamówienie zostało podzielone na cztery części, termin składania wniosków mija 23 maja, a dostawy mają zostać zrealizowane do 29 listopada 2019.

Jednostka Wojskowa GROM rozpoczęła postępowanie na dostawy karabinków modułowych. Jedną z wielokalibrowych konstrukcji z łatwowymiennymi zespołami luf do różnej amunicji, która może uzupełnić dotychczasowy arsenał Jednostki Specjalnej GROM jest subkarabinek FN SCAR-SC. Polskim dystrybutorem konstrukcji FN Herstal jest spółka Griffin Group Defence / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Prawdopodobnie GROM zamierza kupić wielokalibrową małogabarytową broń automatyczną, przede wszystkim dostosowaną do amunicji 7,62 mm x 35/.300 Blackout, możliwe że również z zespołami (modułami) luf do naboju 5,56 mm x 45. Biorąc pod uwagę liczbę zadań, w skład zestawu może wejść tłumik dźwięku i niezbędne akcesoria.

Ze znanych na polskim rynku konstrukcji komandosom mogą być zaoferowane m.in. wielokalibrowe subkarabinki FN SCAR-SC (jak wszystkie modele produkowane przez FN Herstal prezentowany przez spółkę Griffin Group Defence na targach Europoltech; Podwodne Ośmiornice GROM, 2018-12-15; Granaty dla JW GROM, 2018-10-18), LMT CSW (rodzimym dystrybutorem jest Mex Armory; MSPO 2018: Karabinek LMT CSW, 2018-09-10) czy SIG Sauer MCX (polskim przedstawicielem na rynku służb mundurowych i wojska jest Allies Incorporated).

Samo postępowanie jest pięcioetapowe. Pierwszy obejmuje publikację ogłoszenia o zamówieniu, drugi – składanie przez chętnych wniosków o dopuszczenie, trzeci to zaproszenie do składania ofert przed dopuszczonych i dopiero wówczas przekazana zostanie specyfikacja istotnych warunków zamówienia, czwarty to prowadzenie negocjacji, a piąty – rozstrzygnięcie i podpisanie umowy.

Chętni muszą wykazać się zrealizowaniem podobnych dostaw w ciągu ostatnich pięciu lat. W przypadku trzech pierwszych zadań mowa o umowach o minimalnej wartości 30 tys. zł, w przypadku zadania czwartego – o wartości 50 tysięcy zł. Dodatkowo oferenci mają dostarczyć referencje z informacjami komu, kiedy i za ile dostarczyli.

Dotychczas w jednostce podstawową bronią były niemieckie 5,56-mm karabinki H&K HK416 (HK416D10RS, HK416D145RS i HK416Ax; Cenzin na EUROPOLTECH 2019, 2019-05-07). Uzupełniały starsze i zmodyfikowane przez wprowadzenie zespołu gazowego z tłokiem KAC SR-16 Carbine i pozostawione w niewielkiej liczbie Bushmaster M4A3 XM15-E2S. Ostatnio kupowano też amerykańskie subkarabinki 5,56 mm x 45 ze skróconymi lufami do działań w budynkach.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ