MILMAG na MSPO 2019 »
Ostatni wakacyjny MILMAG »

MILMAG - Magazyn MilitarnyLMT MARS-L/H dla Estonii - MILMAG - Magazyn Militarny

LMT MARS-L/H dla Estonii

16 maja spółka LMT Defense (wcześniej znany jako Lewis Machine & Tool) poinformowała o podpisaniu umowy na dostawy 11 tysięcy 7,62-mm karabinów i 5,56-mm karabinków do sił zbrojnych Estonii (Estonia wybiera broń LMT, 2018-12-05). Nastąpiło to po blisko dwóch latach od ogłoszonego w lipcu 2017 postępowania. Broń ma trafić do 1. i 2. Brygady Piechoty, a w dalszej kolejności do innych jednostek oraz formacji mundurowych (policji, straży granicznej i funkcjonariuszy ministerstwa sprawiedliwości).

Estończycy potwierdzili, że dla swoich sił zbrojnych wybrali broń LMT Defense rodziny MARS (Modular Ambidextrous Rifle System): 5,56-mm karabinki automatyczne MARS-L (na zdjęciu) i 7,62-mm karabiny automatyczne MARS-H / Zdjęcie: LMT Defense

LMT Defense poinformowało, że Estończycy wybrali broń rodziny MARS (Modular Ambidextrous Rifle System): karabinki do amunicji 5,56 mm x 45 MARS-L i karabiny zasilane nabojem 7,62 mm x 51 MARS-H oraz podwieszane granatniki M203 do amunicji 40 mm x 46SR. Broń charakteryzuje się monolityczną komorą zamkową MRP i łatwowymienną lufą (Otwarcie showroomu Mex Armory, 2019-03-13; Nowozelandzki problem z MARS-L, 2018-09-26).

Pierwsze konstrukcje mają trafić do Estonii w 2019, zaś podstawowe zamówienie ma zostać zrealizowane do 2021. Producent ma zapewnić wsparcie przez kolejne 20 lat, obejmujące też możliwą modyfikację lub modernizację broni. Umowa ramowa uwzględnia też opcję na dostawy do 18 tys. konstrukcji strzeleckich do 2024.

Analiza
Chęć udziału w postępowaniu wyraziło 14 przedsiębiorstw. Dziewięć spełniło wymagania i zostało zaproszonych do nadesłania swoich ofert, złożyły je cztery (w tym POF-USA), ale estońskie wymagania spełniły jedynie trzy: Heckler & Koch, LMT Defense i SIG Sauer. Kryterium oceny była w 40% wartość umowy, w 30% parametry techniczne i niezawodność, w 20% czas użytkowania broni i w 10% wyniki prób.

Estonian Centre for Defence Investments (ECDI), instytucja przeprowadzająca postępowanie na nową broń poinformowała, że wszystkie pozostałe konstrukcje strzeleckie spełniały wymagania i zostały ocenione podobnie. O wyborze konstrukcji 30 listopada i poinformowaniu o tej decyzji 18 grudnia 2018 zadecydowała głównie wartość umowy. Dziennik Postimees informował, że LMT Defense wycenił dostawy na 22,7 mln EUR (98 mln zł), SIG Sauer na 27,6 mln EUR (119 mln zł), a Heckler & Koch na 45,5 mln EUR (196 mln zł). Wartość całej umowy łącznie z opcją na dostawy 29 tys. karabinów i karabinków szacowana jest na 75 mln EUR (323 mln zł).

Po wyborze ECDI protest do wyniku postępowania zgłosił Bristol Trust (lokalny przedstawiciel spółki SIG Sauer), zarzucając że LMT Defense nie zrealizowała wcześniej umowy na dostawy 25 tys. konstrukcji strzeleckich. Ponadto podczas prób zrzucania broni z wysokości 1,5 metra, którym poddano wszystkie testowane karabiny i karabinki, w modelach LMT miały wystąpić uszkodzenia kolb oraz celowników kolimatorowych.

17 stycznia EDCI uznało, że decyzja o wyborze nowej konstrukcji w grudniu okazała się pochopna. Po dostarczeniu przez LMT stosownych wyjaśnień, 8 lutego jeszcze raz zadecydowano, że oferta amerykańskiej spółki okazała się najlepsza. 20 lutego 2019 ponownie Bristol Trust oprotestował ten werdykt. Tym razem zwracając uwagę, że testowana broń LMT była wyposażona w odmienny pas nośny, niż ten zgłoszony w postępowaniu.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ