MILMAG na MSPO 2019 »
Ostatni wakacyjny MILMAG »

MILMAG - Magazyn MilitarnyFrontex w Bałkanach Zachodnich - MILMAG - Magazyn Militarny

Frontex w Bałkanach Zachodnich

22 maja w stolicy Albanii Tiranie oficjalnie rozpoczęta została pierwsza wspólna operacja Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) w Albanii i Bałkanach Zachodnich o kryptonimie Flexible Operational Activities 2019. W ramach współpracy 50 oficerów Agencji z 12 państw Unii Europejskiej, w tym z Polski, będzie wspierać ochronę granic państwowych Albanii i zwalczać przestępczość transgraniczną. Operacja będzie realizowana na podstawie umowy pomiędzy agencją a rządem albańskim z 1 maja.

Operacja na terytorium Albanii w ramach Flexible Operational Activities 2019 jest pierwszą tego typu poza Unią Europejską. Podobne działania mają być prowadzone w Macedonii Północnej, Serbii, Bośni i Hercegowinie i Czarnogórze. Odpowiednie umowy w tej sprawie czekają na sfinalizowanie

W uroczystości uczestniczyli m.in. premier Albanii Edi Rama, ministra spraw wewnętrznych Sandër Lleshaj, komisarza UE ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos, dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri oraz przedstawiciele służb granicznych 12 państw. Polskę reprezentował Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej płk Grzegorz Niemiec, a także Ambasador RP w Albanii Karol Bachura i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

/Film i zdjęcie: Frontex

Zgodnie z założeniami operacji, Agencja Frontex będzie mogła koordynować współpracę operacyjną z Albanią w ramach trzech kategorii działań: wspólnych operacji, interwencji granicznych oraz tzw. operacji powrotowych. Funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej zostaną włączeni do wspólnych działań w lipcu. Dołączą do funkcjonariuszy z Austrii, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Łotwy, Holandii, Rumunii i Słowenii. Przewidziane są wspólne ćwiczenia, wymiana informacji, doświadczenia i praktyk (UE wzmacnia Frontex, 2019-04-03).

Oficerowie Agencji Frontex mają do dyspozycji 16 samochodów patrolowych i pojazd specjalistyczny wyposażony w kamery termowizyjne, a także sprzęt do identyfikacji fałszywych dokumentów. Będą stacjonować na granicy z Grecją, wspierając albańską Policję Graniczną i Imigracyjną (Policia Kufitare dhe Migracionit). Ich zadania będą polegać przede wszystkim na powstrzymywaniu przemytu migrantów i handlu ludźmi, rozprzestrzeniania się terroryzmu, handlu bronią i narkotykami, przeciwdziałaniu przestępczości transgranicznej, przemytowi kradzionych samochodów i innych dóbr  oraz wzmacnianiu współpracy europejskiej na granicy lądowej pomiędzy obu krajami. Plan operacyjny misji był konsultowany z władzami greckimi (Mniej nielegalnych migrantów w UE, 2019-01-22).

Polska Straż Graniczna pełni służbę na wielu granicach państwowych w regionie Bałkanów, zarówno w ramach agencji Frontex, jak i umów dwustronnych, m.in. od 2016 wspierając Policję Republiki Północnej Macedonii. Celem operacji Agencji Frontex w regionie Bałkanów Zachodnich jest powstrzymanie napływu nielegalnych migrantów z regionu wschodniego basenu Morza Śródziemnego poprzez Turcję i Grecję, pochodzących w większości z Syrii, Iraku i Pakistanu. Operacja ma także powstrzymać nielegalne przekraczanie granicy przez obywateli Albanii, poszukujących pracy na czarnym rynku w Grecji.

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ