MILMAG na MSPO 2019 »

MILMAG - Magazyn MilitarnyDark Blade 2019 - MILMAG - Magazyn Militarny

Dark Blade 2019

Na przełomie maja i czerwca w  bazie wojskowej Namest w Czechach odbyły się trzynaste ćwiczenia załóg śmigłowców Dark Blade Europejską Agencję Obrony (ESA).

Założeniem Dark Blade 2019 było zgrywanie załóg śmigłowców pochodzących z krajów Unii Europejskiej

W manewrach udział wzięło 25 śmigłowców i 4 samoloty oraz 1200 żołnierzy z sześciu krajów – Belgii (88 żołnierzy, 3 śmigłowce A-109 oraz 3 śmigłowce NH-90), Czech (900 żołnierzy, 4 śmigłowce szturmowe Mi-24, 4 śmigłowce Mi-17 oraz 4 samoloty szkolne L-159), Niemiec (100 żołnierzy, 3 ciężkie śmigłowce CH-53), Polski (16 żołnierzy, jeden śmigłowiec W-3AE), Słowenii (27 żołnierzy, jeden śmigłowiec AS-532) oraz Węgier (50 żołnierzy, 3 śmigłowce szturmowe Mi-24 i dwa śmigłowce Mi-17).

Belgia wystawiła 3 śmigłowce transportowe NH-90 /Zdjęcia: Michał Adamowski

Założeniem Dark Blade 2019 było zgrywanie załóg śmigłowców z  zgodnie z zasadami Composite Air Operations (COMA) czyli z wykorzystaniem różnych typów statków powietrznych. Uczestnicy musieli zmierzyć się z realistycznymi scenariuszami, podczas których poznawali założenia taktyki, techniki i procedur zróżnicowanych działań bojowych. Piloci ćwiczyli również walkę z samolotami oraz przeciwdziałanie zakłóceniom radioelektronicznym. Manewry odbywały się o różnych porach dnia i nocy, w tym z użyciem gogli z noktowizyjnych.

W trakcie ćwiczeń żołnierze operujący z pokładów śmiglowców realizowali zadania na lądzie i na wodzie, również z użyciem łodzi i ekwipunku nurkowego. Dodatkowo na pobliskim poligonie ćwiczyli strzelanie ostrą amunicją. Manewry Dark Blade 2019 to przede wszystkim nauka planowania misji. Załogi śmigłowców musiały przeciwdziałać atakom z powietrza, wykonywały misje transportowe, ratunkowe oraz  wsparcia powietrznego. Żołnierze trenowali zabezpieczenie spokładów statków powietrznych oraz desanty na linie krótkiej i długiej. Ze śmigłowców strzelano ostrą amunicjią oraz realizowano trening strzelców wyborowych. Ćwiczenia były nadzorowane przez sześciu instruktorów z Austrii, Szwecji i Wielkiej Brytanii przy współpracy instruktorów z Holandii

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ