Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyNaprawa torped dla Kobbenów - MILMAG - Magazyn Militarny

Naprawa torped dla Kobbenów

3 czerwca 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy (WOG) opublikował w suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej informację o podpisaniu umowy z warszawską spółką Thormex o wartości 3,85 mln zł brutto na naprawę, konserwację, serwisowanie, przegląd, certyfikację i legalizację oraz pozostałe usług w zakresie wykonania przeglądu technicznego czternastu 533-mm naprowadzanych przewodowo torped TP-613 do zwalczania celów nawodnych.

Załadunek ćwiczebnej torpedy TP-613 na okręt podwodny ORP Bielik w październiku 2016 / Zdjęcie: M. Kluczyński/3. FO

Postępowanie było prowadzone w ramach procedury negocjacyjnej, czyli jako zakup usługi z wolnej ręki. Wybór oferenta uzasadniano ochroną wyłącznych praw. Nie byłoby w tym nic interesującego, gdyby nie data umowy. Ta została podpisana 17 października 2016 roku! 12. WOG opublikował informację o kontrakcie w ponad dwa lata po tym, gdy został on zawarty.

Torpedy typu Tp 61 są używane są w polskiej Marynarce Wojennej od 2003 wraz z okrętami podwodnymi typu Kobben/207 (projektu IKL IK29). Model 613 jest naprowadzany przewodowo lub samonaprowadzany akustycznie po zerwaniu przewodu. Torpeda o masie 1765 kg została opracowana w połowie lat 1960. na bazie brytyjskiego projektu Mark 12 Fancy, zmodyfikowanego przez szwedzkie przedsiębiorstwo Forenade Fabriksverken. Masa głowicy bojowej wynosi 240 kg, długość 7030 mm, zasięg 18 km.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ