MILMAG 05/2020 już dostępny: ponad 160 stron do przeczytania »

MILMAG - Magazyn MilitarnyFuzja Raytheon z United Technologies - MILMAG - Magazyn Militarny

Fuzja Raytheon z United Technologies

9 czerwca koncern United Technologies (UTC) zgodził się na połączenie z innym gigantem branży obronnej – Raytheon. Fuzja ma zakończyć się w pierwszej połowie 2020. Oznacza to rozpoczęcie jednej z największych w bieżącym roku konsolidacji na rynku amerykańskim. Sumaryczna wartość rynkowa obu koncernów w chwili obecnej wynosi około 166 mld USD (630 mld zł), w tym 114 mld USD (432 mld zł) przypada na UTC, a 52 mld USD (198 mld zł) na Raytheon.
 W skład konsorcjum RTC nie wejdą spółki-córki UTC – Otis oraz Carrier, których rozdział zapowiedziano 26 listopada 2018 wraz z jednoczesnym przejęciem spółki Rockwell Collins za 23 mld USD (87,3 mld zł). Wynika to z faktu, że pierwsza zajmuje się produkcją wind, ruchomych schodów i chodników, natomiast druga – wyposażenia chłodniczego, automatyki budowlanej i przeciwpożarowej / Grafika: Raytheon

Zgodnie z porozumieniem, akcjonariusze UTC posiądą 57% akcji, a Raytheon – pozostałe 43% nowego konsorcjum o nazwie Raytheon Technologies Corporation (RTC) z siedzibą w Bostonie. Warto zauważyć, że w 2018 UTC miała przychód w wysokości 66,5 mld USD (252,4 mld zł), zatrudniając około 240 tys. pracowników, natomiast Raytheon – 27,1 mld USD (102,9 mld zł) i około 67 tys. pracowników. 7 lipca, w chwili zamknięcia giełdy, wartość 1 aukcji UTC wyniosła 132,15 USD (501 zł) , natomiast Raytheon – 185,91 USD (706 zł).

Akcjonariusze Raytheon otrzymają 2,3348 akcji połączonej spółki za każdą akcję Raytheon. Zwrot kapitału dla nich powinien wynieść od 18 do 20 mld USD (68-76 mld zł) w ciągu pierwszych 36 miesięcy po zakończeniu fuzji. W wyniku połączenia spodziewane jest uzyskanie ponad 1 mld USD (3,8 mld zł) zwrotu kosztów bieżących synergii w skali roku do czwartego roku po zamknięciu. Około połowy tej kwoty zostanie zwrócona klientom. Przewiduje się, że dług netto RTC w momencie zamknięcia fuzji wyniesie około 26 mld USD (98,7 mld zł).

Połączona Rada Dyrektorów będzie składać się z 15 członków, w tym 8 dyrektorów UTC i 7 Raytheon. Dyrektorem wykonawczym Raytheon Technologies zostanie mianowany Tom Kennedy (Raytheon), natomiast dyrektorem generalnym Greg Hayes (UTC). W dwa lata po zamknięciu transakcji nastąpi wymiana personalna obu stanowisk.

Dzięki połączeniu zasobów obu spółek, RTC będzie mogło wydatkować na badania i rozwój kwotę 8 mld USD (30,37 mld zł) rocznie w siedmiu ośrodkach badawczych przy zatrudnieniu wynoszącym ponad 60 tys. inżynierów. Obszary wspólnych badań obejmą takie dziedziny, jak przyszłe systemy rakietowe, w tym hipersoniczne, wysokoenergetyczna broń skierowana, systemu zwiadu i rozpoznania,  cyberbezpieczeństwo statków powietrznych czy sztuczna inteligencja dla lotnictwa cywilnego. Raytheon planuje skonsolidować swoje cztery działy w dwa, które otrzymają nazwy Intelligence, Space & Airborne Systems oraz Integrated Defense & Missile Systems. Dołączą do należących do UTC, spółek-córek Collins Aerospace i Pratt & Whitney.

Jest to kolejna tak duża fuzja w branży obronnej, lotniczej i kosmicznej na rynku amerykańskim w ostatniej dekadzie. 14 października 2018 dwa największe koncerny branży elektronicznej i łączności, L3 Technologies i Harris, ogłosiły porozumienie w sprawie warunków konsolidacji. Proces zakończy się w połowie bieżącego roku, a nowo powstałe L3 Harris Technologies będzie 6. największą spółką w branży. Wcześniej, we wrześniu 2017 Northrop Grumman poinformował o zakupie korporacji ATK Orbital, natomiast w lipcu 2015 Lockheed Martin odkupił od UTC spółkę Sikorsky Aircraft. We wrześniu 2011 UTC zakupiło korporację Goodrich (Konsolidacja L3 Technologies i Harris, 2018-10-19).

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ