Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyNielegalna migracja do Europy maleje - MILMAG - Magazyn Militarny

Nielegalna migracja do Europy maleje

Zgodnie z opublikowaną 13 czerwca informacją Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), w maju 2019 liczba wykrytych nielegalnych naruszeń zewnętrznych granic Unii Europejskiej na głównych szlakach migracyjnych była na podobnym poziomie jak w kwietniu wynosząc 6,5 tys. Jednocześnie zanotowano 31-procentowy spadek naruszeń pomiędzy styczniem a majem w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 (około 32,4 tys. incydentów). Jest to kolejny spadek migracji po tym jak w 2018 do UE dotarło o 25% nielegalnych migrantów mniej, niż w 2017 (Mniej nielegalnych migrantów w UE, 2019-01-22).

Nielegalni migranci nadal wybierają szlaki morskie, próbując forsować Morze Śródziemne, choć często kończy się to  tragedią

We wschodniej części basenu Morza Śródziemnego wykryto prawie połowę nielegalnych migrantów w maju (3,1 tys. incydentów). W pierwszych pięciu miesięcy 2019 łączna liczba wykrytych przypadków w tym regionie spadła jednak o jedną piątą w porównaniu z 2018 (do blisko 16,7 tys.). Jedna czwarta migrantów pochodziła z Afganistanu i chciała dotrzeć do UE drogą morską. Drugą najliczniejszą grupą narodowością byli Turcy. 

Warto zauważyć, że powyższe dane odnoszą się do liczby wykrytych przypadków nielegalnego przekraczania zewnętrznych granicach UE. Niemniej ta sama osoba może próbować przekroczyć granicę kilka razy w różnych miejscach na granicach zewnętrznych / Zdjęcie i grafika: Frontex

W regionie zachodniej części basenu Morza Śródziemnego liczba wykrytych nielegalnych migrantów w maju wzrosła o 60% w porównaniu z kwietniem i wyniosła prawie 1,5 tys. Najliczniejszą grupę od stycznia do maja 2019 stanowili obywatele Maroka, Gwinei, Mali i Algierii.

W centralnej części basenu Morza Śródziemnego liczba zatrzymanych imigrantów wzrosła do ponad 1 tys. w porównaniu z kwietniem, ale była to wartość prawie czterokrotnie niższa, niż w 2018 w analogicznym okresie. Łączna liczba za pierwsze pięć miesięcy roku była o 85% niższa niż w 2018 i wyniosła prawie 2 tys. Do Włoch docierali głównie Tunezyjczycy, Pakistańczycy i Algierczycy.

Na szlaku Bałkanów Zachodnich w maju wykryto ponad 500 nielegalnych przekroczeń granic, a łączna liczba incydentów podczas pierwszych pięciu miesięcy wyniosła prawie 4,3 tys. i była o 92% większa, niż rok temu. Lwią część migrantów stanowili obywatele Afganistanu i Iranu. Tymczasem 22 maja Agencja Frontex rozpoczęła operację Flexible Operational Activities 2019 na granicy albańsko-greckiej (Frontex w Bałkanach Zachodnich, 2019-05-26).

Warto również przypomnieć, że na początku kwietnia 2019 ambasadorowie państw UE zgodzili się na wzmocnienie i zwiększenie kompetencji Agencji Frontex, tak aby do 2027 liczebność funkcjonariuszy wzrosła z ponad 1,5 do ok. 10. tys. Ma to zwiększyć skuteczność jej działania w wykrywaniu nielegalnych naruszeń granic Wspólnoty (UE wzmacnia Frontex, 2019-04-03).

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ