Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnySpike dla Estonii - MILMAG - Magazyn Militarny

Spike dla Estonii

24 czerwca spółka joint venture EuroSpike podpisała umowę o wartości około 40 mln EUR (ponad 171 mln zł) z Ministerstwem Obrony Estonii na dostawę przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) Rafael Spike LR o zasięgu 4-5 km. Tym samym Estonia dołączyła do Litwy i Łotwy wybierając izraelską broń przeciwpancerną i stała się 19. państwem w Unii Europejskiej i NATO oraz 32. na świecie z tymi ppk na wyposażeniu.

 Jak informuje izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems, jak dotąd dostarczono ponad 30 tys. ppk z rodziny Spike, z których ok. 5,5 tys. zostało odpalonych w celach szkolno-treningowych i operacyjnych /Zdjęcie:  Ministerstwo Obrony Hiszpanii

Estonian Centre for Defence Investments (ECDI, Kaitseministeerium), instytucja odpowiedzialna za zakupy dla sił zbrojnych, rozpoczęła postępowanie na dostawę nowych pocisków w październiku 2018. Informacja o planowaniu podpisania umowy ze spółką EuroSpike (złożoną z Rafael Advanced Defense Systems oraz niemieckich Diehl Defence i Rheinmetall Defence), która odpowiada za dostawy izraelskich ppk w Europie, pojawiła się 20 czerwca.

Oprócz samych pocisków, zamówienie obejmuje także 18 zestawów startowo-celowniczych ICLU (Integrated Control Launch Unit), obsługowych i szkolno-treningowych. Siedmioletnia umowa ramowa obejmuje także pakiet szkoleniowy, usługi w zakresie konserwacji i napraw oraz opcję na zakup dodatkowych ppk i ICLU. Dostawa zamówienia rozpocznie się w trzecim kwartale 2020, a zestawy trafią do kompanii przeciwpancernych w brygadach piechoty estońskich wojsk lądowych (Maavägi).

W listopadzie 2014 Estonia zawarła porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi dotyczące dostaw 80 zestawów ppk FGM-148 Javelin o wartości mniej niż 40 mln EUR. Obecnie Maavägi mają na wyposażeniu 240 zestawów amerykańskich ppk, a także francusko-niemieckie Milan. Wcześniej wycofano z kolei izraelskie zestawy MAPATS. Zgodnie z oświadczeniem ECDI, nowe pociski będą eksploatowane równolegle z ppk Javelin, a także przez pewien czas z ppk Milan do czasu, aż te także zostaną wycofane.

Zakup ppk Spike przez Estonię oznacza także rozpoczęcie procesu unifikacji uzbrojenia przeciwpancernego sił zbrojnych państw bałtyckich. Łotwa zamówiła ppk Spike SR i LR2 o wartości 108 mln EUR (450 mln zł) 12 lutego 2018. Część z nich trafiła na uzbrojenie 123 pojazdów rodziny CVR(T) (Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked)). Z kolei Litwa zdecydowała się na integrację izraelskich ppk z nowymi, kołowymi bojowymi wozami piechoty Vilkas (Łotwa zamawia Spike, 2018-02-12; Litwa odbiera kbwp Vilkas, 2018-06-21).

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ