MILMAG 05/2020 już dostępny: ponad 160 stron do przeczytania »

MILMAG - Magazyn MilitarnyCBA i pistolety: Finał - MILMAG - Magazyn Militarny

CBA i pistolety: Finał

2 lipca Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) poinformowało o podpisanej 27 czerwca umowie na dostawy stu pistoletów samopowtarzalnych. Postępowanie po raz pierwszy ogłoszono 24 stycznia, unieważniono 14 lutego, a następnie rozpoczęto ponownie 11 marca (CBA i pistolety: Podejście 2, 2019-04-20). Pomimo przeciągania przetargu CBA wyjątkowo premiowała termin dostaw, miał on wagę 20% w ocenie ofert.

Centralne Biuro Antykorupcyjne podpisało umowę na dostawę 9-mm pistoletów samopowtarzalnych zasilanych z 13-15-nabojowych magazynków. Funkcjonariusze szukali broni o masie bez magazynka 680 g, długości w obrysie 170-190 mm, wysokości z magazynkiem 115-130 mm i szerokości 25-36 mm. Siła nacisku na spust w trybie DAO lub SA miała wynosić 2,1-2,3 kg. Ukompletowaniem broni miały być 3 magazynki i powiększona dźwignia zwalniacza zamka / Zdjęcie: HS Produkt

Zgodnie z umową o wartości 186 991,87 zł netto (230 000 zł brutto) broń dostarczy warszawska spółka BUOS, której oferta została najwyżej oceniona z uwagi na wyjątkowo krótki czas dostaw i termin naprawy lub wymiany broni. W obu przypadkach zaproponowano jeden dzień. Co ciekawe, była to jednocześnie oferta najdroższa z proponowanych.

Choć CBA nie informuje dokładnie, jakie konstrukcje zostały wybrane można podejrzewać, że chodzi o chorwackie pistolety samopowtarzalne HS Produkt (XDM-9 Compact), których BUOS jest przedstawicielem. Jak można się spodziewać, już 28 czerwca broń została przekazana do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Analiza
Przy unieważnieniu postępowania podano kwotę zarezerwowaną przez Centralne Biuro Antykorupcyjne na zakup broni – 230 tysięcy złotych brutto. Podpisana 27 czerwca umowa ma identyczną wartość, dokładnie 230 tysięcy złotych brutto.

Trzeba przyznać, że specjaliści z Centralnego Biura Antykorupcyjnego potrafią idealnie ocenić koszt zakupu broni na rynku. I to w otwartym postępowaniu z czterema oferentami, z których wszyscy zaproponowali niższe ceny! Uzyskali jednak mniej punktów z uwagi na premiowany czas dostaw. Mimo, że postępowanie na sto sztuk broni trwało aż pół roku.

Różnica między najtańszą a najdroższą – zwycięską ofertą wynosiła aż 75 tysięcy złotych. Różnica w cenie jednostkowej między 1550 a 2300 zł za broń to aż 750 zł. Za zarezerwowaną na zakup kwotę 230 tys. zł CBA mogłaby kupić nie setkę a blisko 150 nowych konstrukcji strzeleckich.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ