Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyNegocjacje ws. WWK-10/C - MILMAG - Magazyn Militarny

Negocjacje ws. WWK-10/C

5 lipca Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej rozpoczął negocjacje z Zakładem Doskonalenia Zawodowego (ZDZ) z Krakowa na dostawę kolejnych 5 węzłowych wozów kablowych WWK-10/C na podwoziu Jelcz 442.32. Szacowana wartość zamówienia to 12 404 645 zł netto (15 257 713 zł brutto). Wcześniej, 2 października 2018 IU MON zakupił 17 pojazdów za równowartość 37 323 554,19 zł brutto. Są one elementem składowym systemu cyfrowej łączności radioliniowo-przewodowej (Kolejne WWK-10/C dla WP, 2018-11-16).
 Od 2015 podwoziem bazowym WWK-10/C stał się Jelcz 442.32 wraz ze stopniowym wprowadzaniem tych pojazdów na wyposażenie Wojska Polskiego. Początkowo były one bowiem osadzone na ramie pośredniej samochodu ciężarowego STAR 944 DK / Zdjęcie: Jelcz

Rozpoczęcie procedury negocjacyjnej z ZDZ wynika z tego, że Zakład ma dokumentację techniczną i technologiczną do produkcji seryjnej. Wraz z wozami, Zakład zapewnia warsztaty naprawcze, oprzyrządowanie, ukompletowanie dodatkowe, pakiet logistyczny oraz części zamienne.

WWK-10/C zostały wprowadzone do Sił Zbrojnych RP rozkazem nr 220/SG/P6 Szefa Sztabu Generalnego WP z 31 maja 2004. Okres ich eksploatacji wynosi 20 lat. Szkolenie załóg pojazdów odbywa się w oparciu o bazę szkoleniową Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu. Od 2016 węzłowe wozy kablowe WWK-10/C służą do budowy połączeń teleinformatycznych.

Opis
WWK-10/C przeznaczony jest do budowy połączeń kablowych między aparatowniami komutacyjnymi AK i transmisyjnymi AT a pozostałymi elementami węzła łączności i stanowiska dowodzenia szczebla taktycznego i operacyjnego. Służy także do rozwijania w pełnym zakresie abonenckich sieci teletransmisyjnych i lokalnych sieci komputerowych. Wyposażenie jest kompatybilne z aktualnymi rozwiązaniami nowoczesnych systemów dowodzenia i łączności.

Kable miedziane, światłowodowe i związany z nimi osprzęt teletechniczny wraz z wyposażeniem wozów dowodzenia i aparatowni, zabezpieczają potrzeby wynikające z organizacji systemów dowodzenia i łączności. Uniwersalność wyposażenia powoduje, że WWK-10/C może być wykorzystywany we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Ukompletowanie w nowoczesne kable polowe, osprzęt teletechniczny oraz urządzenia końcowe i terminale abonenckie pozwala na zastąpienie dotychczas eksploatowanych wozów kablowych.

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ