Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyDebiut moździerza Rheinmetall RSG60 - MILMAG - Magazyn Militarny

Debiut moździerza Rheinmetall RSG60

13 sierpnia Rheinmetall Waffe Munition (RWM) ujawnił 60-mm modułowy moździerz RSG60. Broń występuje w konfiguracji moździerza lekkiego, ale może zostać dostosowana do roli moździerza komandoskiego. RSG60 stworzono na potrzeby jednostek specjalnych oraz powietrznodesantowych i formacji lekkiej piechoty. Prace nad konstrukcją rozpoczęły się w październiku 2017. Rheinmetall poinformował, że broń kilkukrotnie przechodziła testy strzelania.

RMW RSG60 to lekka konstrukcja, którą w przeciągu 30 sekund bez użycia narzędzi można przerobić ze standardowej konfiguracji moździerza lekkiego o masie 15,8 kg do wersji komandoskiej o masie 6,8 kg. Wymaga to usunięcia dużej płyty oporowej i połączonej z nią podpory i zastąpienia mniejszą, wykonaną z włókna węglowego

Nowy moździerz RWM nie powstał przypadkowo. RSG60 opracowano zgodnie z wymaganiami niemieckich sił zbrojnych. W grudniu 2017 Urząd do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) rozpoczął postępowanie na dostawy moździerzy kalibru 60 mm określanych jako lekki system ognia pośredniego LWIF (Leichtes Wirkmittel indirektes Feuer) wraz z 24 tysiącami sztuk amunicji różnego rodzaju.

Niemcy szukali modułowej konstrukcji w konfiguracji moździerza lekkiego (z dwójnogiem i dużą płytą oporową, o masie bez noszaka do 25 kg i zasięgu od 100 do 3500 m) oraz moździerza komandoskiego (bez dwójnogu, z małą płytą oporową, o masie do 8 kg i zasięgu skutecznego ognia od 100 do 1500 m).

RSG60 na zdjęciu w konfiguracji commando opracowano zgodnie z wymaganiami niemieckich sił zbrojnych. W grudniu 2017 Urząd do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw rozpoczął postępowanie na dostawy lekkiego systemu ognia pośredniego LWIF (Leichtes Wirkmittel indirektes Feuer) / Zdjęcia: Rheinmetall

Od 2014 lekkiego 60-mm moździerza szukali komandosi z KSK (Kommando Spezialkräfte). W kwietniu 2014 do listy chętnych na podobną konstrukcję dołączyły też niemieckie wojska lądowe (Heer), a następnie pozostałe rodzaje sił zbrojnych. Początkowe wymagania określono na 159 moździerzy: 106 LWIF miało trafić do wojsk lądowych, 36 do wojsk lotniczych, 13 do marynarki wojennej, a pozostałe cztery do jednostek wsparcia. Z tej liczby 37 konstrukcji miało zostać dostarczonych w konfiguracji pozwalających na ich konwersję z moździerza lekkiego do komandoskiego. Szacunkowy koszt zakupu określono na 35 milionów euro (152 mln zł).

RMW RSG60 to lekka konstrukcja, którą w przeciągu 30 sekund bez użycia narzędzi można przerobić ze standardowej konfiguracji moździerza lekkiego o masie 15,8 kg do wersji komandoskiej o masie 6,8 kg. Wymaga to usunięcia dużej płyty oporowej i połączonej z nią podpory i zastąpienia mniejszą, wykonaną z włókna węglowego. Broń dostosowano do strzelania produkowaną przez Rheinmetall amunicją 60 mm oraz do wykorzystania opracowanych wcześniej systemów kierowania ogniem tego producenta.

Broń z lufą długości około 700 mm w odmianie moździerza lekkiego charakteryzuje się zasięgiem skutecznym ognia 3200 m, zaś w wersji komandoskiej 2000 m. Przy czym, jeżeli zostanie zastosowana lufa przedłużona o 300 mm to zasięgi wzrastają odpowiednio do 3700 m i 2500 m. W celu zmniejszenia masy RSG60, lufa moździerza jest kompozytowa. Składa się ze stalowego gładkolufowego przewodu owiniętego płaszczem z włókna węglowego. W porównaniu z konstrukcją z lufą stalową jej masa jest mniejsza o 30 procent.

Wraz z rozpoczęciem postępowania na moździerz BAAINBw rozpoczęły też dwa przetargi na dostawy amunicji. Pierwsze ma to być umowa ramowa na 11 110 pocisków burzących wypełnionych małowrażliwym materiałem wybuchowym. Dostawy w latach 2021-2024 mają objąć też 250 pocisków treningowych. Drugie postępowanie dotyczy zakupu 6480 pocisków oświetlających w podczerwieni, 3080 pocisków oświetlających (w tym 230 ćwiczebnych) i 3340 pocisków dymnych (230 ćwiczebnych). Dostawy tak samo w latach 2021-2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ