Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyInstytut PIAP w ONZ - MILMAG - Magazyn Militarny

Instytut PIAP w ONZ

Przedstawiciele ŁUKASIEWICZ - Instytutu PIAP w genewskiej siedzibie ONZ wzięli udział w spotkaniu ekspertów. Obrady dotyczyły protokołu II w sprawie zakazów lub ograniczeń użycia min, min-pułapek i innych urządzeń konwencji Narodów Zjednoczonych o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych (Kolejne roboty PIAP dla Rumunii, 2019-04-13).

Na forum ONZ przedstawiciele Łukasiewicz - Instytutu PIAP prezentowali rozwijane przez siebie technologie neutralizacji materiałów wybuchowych i ładunków szczególnie niebezpiecznych

To pierwsze wystąpienie Warszawskiego Instytutu na forum Narodów Zjednoczonych. Na zaproszenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytut przygotował prezentację rozwiązań i technologii robotycznych opracowanych w celu rozpoznania i neutralizacji improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) oraz niewypałów i niewybuchów (UXO).

Prócz prezentacji, zgromadzeni w Genewie delegaci mogli zapoznać się z jedną z najważniejszych platform rozwijanych przez Instytut PIAP – PIAP GRYF. To nowoczesny robot, który może za pomocą manipulatora o 5 stopniach swobody oraz dzięki funkcji zacisku szczęk chwytaka, podejmować ładunki o masie do 15 kg. Koła są łatwo demontowane, co zmniejsza gabaryty, a tym samym ułatwia działania w ograniczonych przestrzeniach. Dzięki zastosowanym napędom robot  pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Niewielka masa ułatwia transport i przenoszenie robota. Modułowa konstrukcja pozwalają na szybką i łatwą zmianę dodatkowego wyposażenia (Robot GRYF dla rumuńskich sił zbrojnych, 2018-12-12; Kolejne roboty PIAP w Afryce, 2019-02-15; Roboty PIAP dla ŻW, 2019-02-01).

PIAP GRYF to uniwersalny, przenośny, robot kupowany przez siły zbrojne zarówno w Europie jak i w Afryce /Zdjęcia: PIAP

Robot jest przystosowany do współpracy z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym, takim jak m.in.: wyrzutniki pirotechniczne VULKAN CSL 50-40 VUL i VIPER CSL 50-30 VIP, samopowtarzalna strzelba gładkolufowa, urządzenie RTG (Monos LOGOS Imaging), czujnik oparów materiałów wybuchowych, nawijarki ze światłowodem oraz magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ