Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyPIAP dla Wietnamu - MILMAG - Magazyn Militarny

PIAP dla Wietnamu

10 września ŁUKASIEWICZ-Instytut PIAP poinformował o zrealizowaniu na początku umowy polegającej na wykonaniu dla wietnamskich sił zbrojnych ambulansów pirotechnicznych z robotami PIAP Expert-S i przyczep z pojemnikami przeciwwybuchowymi Vera (MSPO2019: Zagłuszarka wieloczęstotliwościowa od PIAP, 2019-09-04; MSPO2019: Fort PIAP, 2019-09-03; MSPO2019: Plany rozwoju Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ, 2019-09-06).

ŁUKASIEWICZ-Instytut PIAP wykonał dla wietnamskich sił zbrojnych dostawy trzech zestawów obejmujących: roboty mobilne Expert-S, pojemniki przeciwwybuchowe Vera i ambulanse pirotechniczne / Zdjęcia: ŁUKASIEWICZ-Instytut PIAP

Siły Zbrojne Socjalistycznej Republiki Wietnamu zamówiły trzech zestawy wyposażenia dla pododdziałów minersko-pirotechnicznych. W skład każdego wchodził: robot mobilny wspomagająco-neutralizujący Expert-S, ambulans pirotechniczny z pełną gamą wyposażenia niezbędnego do przeciwdziałania zagrożeniom związanym z różnego rodzaju ładunkami wybuchowymi oraz wentylowany pojemnik przeciwwybuchowy Vera.

PIAP Expert-S służy do przeprowadzania operacji w środkach transportu. Konstrukcja robota godzi dwa wzajemnie sprzeczne wymogi: małą mobilną gąsienicową bazę pozwalająca na działanie w wąskich przestrzeniach z 3-metrowym manipulatorem umożliwiającym podejmowanie obiektów z miejsc trudnodostępnych.

Stąd też urządzenie wyposażono w rozkładane stabilizatory boczne, pozwalające na zablokowanie położenia platformy. Expert-S wyposażono w sześć kamer, a gąsienice przednie o zmiennym, zdalnie sterowanym nachyleniu zapewniają stabilność konstrukcji przy pokonywaniu wysokich przeszkód oraz schodów.

Ambulans pirotechniczny powstał na bazie furgonetki Mercedes Sprinter 4x4 i został przystosowany do przewożenia robota Expert-S. Zabudowę pojazdu zaprojektowała i wykonała radomska spółka Zeszuta.

Przedsiębiorstwo Jakusz z Kościerzyny wyprodukowało wentylowany pojemnik przeciwwybuchowy Vera. Jest on przeznaczony do bezpiecznego przewożenia i izolacji materiałów niebezpiecznych, odpowiadających przeliczeniowym 5 kg TNT, do miejsca bezpiecznej neutralizacji. Zamontowano go na dwuosiowej, niskopodłogowej przyczepie wyposażonej w zaczep kulowy, dostosowanej do poruszania się po drogach publicznych.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ